The Medium İncelemesi

Fahri Gün 02 Nis 2021 Oyun 488  0

Gerilim ve koruk türünde değerlendirilebilecek oyunlardan biri olan The Medium hakkında bilgiler veriyor, oyunun artı ve eksi yönlerine değiniyoruz.

Bloober Team tarafından geliştirilen ve yayınlanan korku türündeki The Medium video oyunu, nostaljik bir yapıya sahip ancak günümüz teknolojisinin nimetlerinden de yararlanıyor. Marianne adlı bir karakteri kontrol ettiğiniz oyunda ana karakterimiz öksüzdür ve manevi babası tarafından büyütülmüştür. Aynı zamanda bazı özel güçleri bulunan Marianne, ruhlarla konuşabilmektedir. Ölen insanların bir yerlerde sıkışan ruhlarını kurtarmak için uğraşan Marianne, bu noktada ölmüş ruhları huzura kavuşturan bir karakter portresi çizmektedir.

Sabit kamera sistemini kullanan The Medium oyunu, bu bağlamda iyi işleyen dinamikler kullanmakta. Kamera açısından dolayı bazen karakter kontrolünü kaybetseniz de genel olarak stabil bir işleyiş sunulabilmiş. Oynanış dinamikleri ile ilgili olarak Bloober Team tarafından çok sık görülmeyen bir sisteme yer verilmiş. İki farklı boyut bulunuyor ve oyunun büyük kısmında bu iki boyutu aynı anda görüyorsunuz. Bu nedenle her iki boyutta da bulunan karakterinizin hareketlerini görüp, mekanları karşılaştırabiliyorsunuz. Aynı zamanda Marianne bir boyutta ruh ile konuşurken gerçek dünyada da aynı şekilde hareket edip konuşabiliyor. İki boyut arası işleyiş oyunun belli bir aşamasından sonra aynalar aracılığıyla boyutsal geçişleri beraberinde getiriyor.

Öte yandan oyun biraz çizgisel bir yapıda ilerlemekte. Örneğin bir odada bulmaca çözeceğiniz zaman o odada mahsur kalıyorsunuz yani pek çok korku oyunundaki gibi etrafı iyice analiz edip araştırmanız gibi bir durum mümkün olmuyor. Bu da belki de oyunun bütçesinin daha kısıtlı olmasıyla ilgili bir durum olarak nitelendirilebilir. Oyundaki kovalamaca anları ise bazen gereksiz gizlenme dinamiklerine sahip. Onun dışında oyun sizi genel olarak sıkmıyor ve merak uyandırmayı başarıyor. Aynı zamanda çevreden topladığınız çeşitli bilgileri takip ederek yaşananları takip edebilmeniz oyun oynarken notlar okumayı seven oyuncular için de keyif verici bir unsur olarak öne çıkıyor.

Oyundaki karakter ifadeleri donuk gözüküyor ancak iki dünya dinamiğinin başarılı bir şekilde yansıtılması ile bu eksikliğini gidermeyi başarıyor. Optimizasyon konusunda ise bazı sıkıntıları bulunuyor. Örneğin iyi bir sistemle bile ani frame düşüşleri gözlemlenebiliyor. Öte yandan bir korku oyununda ses ve müzik son derece önemlidir. Bu oyun gerilim efektleri ve müzikleri ile gerçekten de oyuncuyu atmosferin içerisine sokuyor.

Sonuç

Öne çıkan eksiklikleri : 

  • Çizgisel bir yapıya sahip olması
  • Optimizasyon konusundaki bazı teknik sıkıntılar

Öne çıkan artıları :

  • Bulmaca dinamiklerinin iyi olması
  • Boyutlar arası işleyiş dinamiği
  • Ortam seslerinin başarılı olması

Nethanesi Editör Notu: 8.1 / 10

Etiketler:
Lost Records : Bloom And Rage Duyurusu Gerçekleştirildi
Oyunlarda Erken Erişim Versiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Oyun Kumandaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rainbow Six Siege, Steam’de Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)