Termal Macunun Tanımı ve Kullanımı Detaylı Anlatım

Fahri Gün 25 Kas 2017 Bilgisayar 913  0

Termal macunun ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını sizler için yeni makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

CPU ve GPU,  belli bir enerji tüketir ve bunun karşılığında çeşitli işlemler yapar. Yapmış olduğu işlemler dolayısıyla sıcaklık değerleri oldukça yüksektir ve soğutulmadığı taktirde kendi kendine yanar. Bu sebeptendir ki CPU ve GPU donanımlarında özel soğutmalar kullanılmaktadır. Bu soğutmalar CPU ve GPU’nun sahip olduğu güce göre ısı boruları içerebilir.

Isı borularının ve soğutma fanının bulunduğu özel metaryele genel olarak soğutma adı verilmektedir ve bu soğutma ile GPU veyahut CPU arasında bir etkileşim vardır.İşte termal macun bu etkileşimin daha sağlıklı olmasını sağlar. Termal macun, kremi andıran bir görüntüye ve yapıya sahiptir. GPU’nun soğutma sistemine temas ettiği noktaya sürülür. Amacı soğutmanın görevini iyi bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olabilmektir.

Termal macunu en çok masaüstü bilgisayar kategorisi için görürüz. Bu kategorideki grafik kartları ve işlemcilerde fabrika çıkışlı olarak termal macun kullanılmaktadır. Fakat termal macunların belli bir süre sonra yetisini yitirdiğinden dolayı yenilenmesi gerekir. Bunun için kullanıcı yenileme yapacağı donanımın soğutmasını işlem merkezinden sökmeli ve temas noktasında bulunan eski termal macunu hafif nemli bir bez ile silmelidir.

Bu aşamanın ardından termal macun sürülme aşamasına geçilir. Termal macun dikkatli ve düzgün bir şekilde sürülmelidir. Fazla kaçırırsanız iyi iletemez ve yarar sağlayacağı yerde zarara neden olur. Çok az uygularsanız da yine etkisi pek olmaz. O yüzden kıvamı iyi ayarlanmalı ve taşırılmamalıdır.

Termal macun sürerken macunu yaymak için parmaklarınızı kullanmayın. Yapışkandır ve bulaşmaması gereken noktalara da bulaştırırsınız ve zaten parmağınızla iyi şekil veremezsiniz. O yüzden yapmanız gereken şey bir yardımcı materyal kullanmaktır. Bunun için örneğin kredi kartına benzer yapıda bir kart kullanabilirsiniz.

Önce termal macunu eski termal macunun bulunduğu temizlemiş olduğunuz kısmın tam ortasına diş macunu sıkar gibi sıkın. Çok fazla kaçırmamaya dikkat edin. Genelde nohut büyüklüğünde olması yeterlidir. Sıktıktan sonra kredi kartına benzer bir kart yordamıyla onu tamamen yayın ve düz, aralıksız bir hale getirin.

Aşağıdaki resimler de nasıl yapacağınız konusunda yardımcı olabilir;

Etiketler:
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)