Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar

Fahri Gün 15 Tem 2021 Bilgisayar 354  0

Bu içeriğimizde termal macun sürerken yapılmaması gereken bazı hatalara değineceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Termal macun bilgisayar donanımlarının doğru bir şekilde çalışması için oldukça önem arz edebilmekte olup, bilgisayar montajı sırasında pek çok kişi parçalara baskı uygularken onlara hasar vermekten çekinir ve genellikle grafik kartı, işlemci gibi aletlerin içerisini bu nedenle sökmez. Oysa termal macun değişikliği işleminin donanımlara belli aralıklarla uygulanması gerekir. Bu onların ısı performansının daha iyi olmasını sağlar.

Bazen internet üzerinde izlemiş olduğunuz nasıl yapılır videoları sizi yanıltabiliyor. Örneğin yukarıdaki söz konusu videoda montajı yapan kişi öncelikle işlemcinin üzerine diş macunu sürermişçesine termal macunu adeta boca ediyor ve termal macunu yayarken kaçırıyor. İşlemcinin üzerine çok fazla termal macun sürmek  yanlış olup, nohut tanesi kadar termal macun sürmek yeterli oluyor. Termal macun sıkıldıktan sonra macunu eşit bir şekilde işlemcinin üzerine baskı uygulamadan dağıtabilirsiniz. Bazı montajcılar ise termal macunu nohut kadar orta kısma sıkıp yaymadan bırakabiliyor.

Gereğinden fazla macun sürmek işlemci kapatıldığı zaman termal macunun etrafa saçılmasına ve bu nedenle işlemin başarısız olarak sonuçlanmasına neden olur. Bu yüzden videoda yapıldığı gibi hatalı bir şekilde termal macun sürülmemelidir.

Bilgisayar Modellerine Göre BIOS Tuşları
“Windows Bu Diske Yüklenemez” Hatasının Çözüm Yolları
Öne Çıkan Excel Formülleri
Honor Pad 8 Fiyat Tarafında Agresif Bir Tutum Sergileyecek

Yorum Yapmayı Unutmayın :)