Televizyon Satın Alırken Bu Unsurlara Dikkat Edin!

Fahri Gün 10 Mar 2021 Teknoloji 71  0

Televizyon satın almadan önce dikkat edilmesi gereken konularla ilgili olarak bilgiler verdiğimiz yeni içeriğimize hoşgeldiniz. İşte televizyon satın alırken dikkat edilmesi gerekenler…

Akıllı televizyonlar özellikle sık televizyon izleyen birisi için kalitesi ve genel özellikleri son derece mühim olan teknolojik ürünlerdir. Akıllı televizyonlar görüntüleme teknolojisi konusunda çok fazla özelliğe sahip olup büyük bir televizyon pazarı da bulunmakta ve bu pazarda çok sayıda farklı marka birbiriyle rekabet etmektedir.

Akıllı televizyon satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmakta olup bunlar arasında en önemli olanı kullanıcının ne istediğini belirlemesi ve o şekilde araştırmaya girişmesidir. Dolayısıyla kullanıcının belli bir bütçe, çözünürlük gibi değerleri oturtması gerekmektedir.

En önemli seçim konularından birisi ekran paneli olup televizyon dünyasında yaygın olarak kullanılmakta olan iki farklı ekran teknolojisi bulunmaktadır. Bunlar; LCD – LED ve OLED panellerdir . Piyasadaki büyük çoğunluk LED arka aydınlatmalı LCD panellere sahiptir. OLED ve QLED ise tamamen farklı teknolojiler olup OLED ekranlar QLED’e nazaran siyah rengin yansıtılması hususunda daha başarılıdır. Öte yandan LCD paneller LED arka ışık sistemine sahip olmalarından dolayı OLED ekranlara nazaran daha parlak görüntü sunabilir. HDR, ekran teknolojileri konusunda ileriye dönük bir adım olup HDR teknolojisi  daha fazla ayrıntı , daha zengin görüntü, daha fazla renk gamı sunar.

Kullanım amacı

Televizyon satın alırken en önemli nokta hangi amaçla kullanacağınız olup örneğin oyun amacıyla da kullanacaksanız yani konsol bağlayacaksanız o halde ms, çözünürlük, hertz gibi unsurlara da dikkat etmeniz gerekecektir. Bazı televizyonlar günümüzde NVIDIA G-Sync gibi teknolojiler için bile destek sunmaktadır.  Dolayısıyla eğer bu tarz özelliklere sahip televizyonlar arıyorsanız televizyon araması yaparken filtreli aramalar yapmanızı öneririz.

Model araştırması

Özellikleri beğendiğiniz ürünle ilgili olarak bir model araştırması yapmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin beğendiğiniz modelin fiyat aralığındaki diğer modellerle özelliklerini karşılaştırınız. Ürünün fiyatının uygun olup olmadığını test ediniz ve aynı zamanda gerçek müşteri yorumlarından yararlanarak hakkında fikir sahibi olunuz. Bazen çok sevdiğiniz ve uygun fiyatlı da bulduğunuz bir modelde kronik bir arıza olabilir ve bu durumdan ötürü canınız sıkılabilir.

Etiketler: ,
Ücretsiz Olarak Alt Yazı Hazırlayabileceğiniz Programlar
Apple Silicon M1 Hakkında Bilgiler
Windows 10 Sürüm Numarasını Tespit Etme Yöntemi
Adobe Flash Player’i Silme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)