Telefonunuzu Bu Yöntemleri Uygulayarak Daha Güvenli Hale Getirebilirsiniz

Fahri Gün 06 Oca 2018 Mobil 398  0

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızı aşağıdaki yöntemlerden yararlanarak daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Android Cihaz Yöneticisi

Bu özelliği kullanarak cihazınızı çok daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Çaldırdığınız, kaybettiğiniz akıllı telefonunuzu uzaktan kontrol edebilmenize yaramaktadır. Hatta isterseniz içerisinde bulunan verileri uzaktan silebilirsiniz.

Örneğin telefonunuzda önemli kişisel dosyalarınız vardı ve çalındı diyelim. Telefonunuzu hem kilitleyebiliyor hem de içindeki dosyaları silebiliyorsunuz. Bu sebelerden ötürü güvenli bir Android cihaz isteyenlerin kesinlikle değerlendirilmesi gereken uygulamalardan biridir.

Antivirüs Kullanın

Akıllı telefonunuz için pro sürüm olmasa bile enazından mutlaka ücretsiz bir antivirüs uygulamanız olsun. İnternete bağlandığımız her cihazda internet koruması etkin kaliteli bir antivirüs yazılımı olmalıdır. Bu konuda güvenilir şirketlerin programlarını indirmenizi de ayrıca tavsiye ederim. Çünkü bazen antivirüs diye indirdiğiniz şeyin aslında kendisi virüs olabiliyor.

PIN Kodu ve Kilit Ekranlarını Kullanın

Telefonunuz açılırken mutlaka PIN kodu sorsun. Aynı zamanda stand by modunda iken telefonu açmaya çalıştığınızda kilit ekranı da olsun. Şifrelerinizi bilmeyen biri bu sayede siz yokken telefonunuzu kurcalayamaz. Özel hayatınıza kimsenin müdahale etmesini istemiyorsanız muhakkak faydalanın.

Uygulamaya Özel Şifre Kullanma

Günümüzde uygulamaya özel şifre kullanmanız için geliştirilmiş pek çok yazılım var. Bunlardan birinden yararlanarak uygulamaya özel şifre koyabilirsiniz. Mesela birisi WhatsApp hesabınıza bakmak isteyip WhatsApp ikonuna tıkladığında özel şifre çıkacaktır. Örneğin desen şifrenizi kırsalar bile şifrelediğiniz diğer uygulamalar için farklı şifreler kullandıysanız muhakkak birinde takılacaklardır.

Ve En Önemlisi: Uygulama İzinleri

Tüm bu maddelerden en önemlisi ise uygulamalara tanıdığınız izinlerdir. Eğer telefonunuza yüklediğiniz uygulamalarda haddinden fazla izin bulunuyorsa bu sıkıntı oluşturabilir. Örneğin bir not defteri uygulaması sizden mikrofonunuza, kameranıza veya dosyalarınıza erişim istiyorsa şüpheyle yaklaşıp o uygulamayı indirmeyin. Güvendiğiniz, erişim izinleri kısıtlı olan uygulamaları kullanmanız her zaman daha yararlıdır. Özellikle oyun oynarken popüler olmayan bir uygulamanın özel isteğinin bulunmadığına dikkat edin. (Online oyunlarda veri bağlantıları hariç olabilir)

Etiketler: , ,
WhatsApp Hesabı Silindiğinde Bunlar Oluyor
Galaxy A50s Telefonu İçin Android Güncellemesi Paylaşıldı
Vivo iQOO 3 Özellikleri Belli Oldu
Nokia Marka Akıllı Telefonlar İçin VoWiFi Müjdesi!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)