Telefonunuz ve Bilgisayarınız Sürekli Tam Yükte Çalışıyorsa Dikkat!

Fahri Gün 07 Oca 2019 İnternet 485  0

Bazı zararlı uygulamalar haberiniz yokken arka planda donanımlarınızı tam yükte çalıştırabilir. Böylece cihazınız bozulabilir ve bu olmasa bile en iyi ihtimalle ömrü ciddi oranda kısalır ve elektrik faturanız kabarır.

Bilgisayar ve akıllı telefonları ne kadar zorlarsanız ömürleri o kadar kısalacaktır. Bunun sebebi tam yükte yani tüm güçlerini harcayarak çalışmalarıdır. Mesela o yüzden grafik kartlarında overclock yapılması pek önerilmeyen bir hadisedir veyahut bir akıllı telefonda PUBG açık bıraktığınız ve saatlerce oynadığınız zaman telefon epey ısınır ve donanımlarınızda kasma görebilirsiniz. Elbette bu yukarıda saydığımız örnekler sizin insiyatifiniz altında olan şeyler. Sistemi yoran bir oyunu örneğin GTA V’i açarsınız ve kapattığınızda donanımlarınız tekrar yoğun güç altında çalışmaktan kurtulmuş olur ve rahatlar. Ancak sistem açık kaldığı sürece sürekli arka planda donanımlarınız tam yük altında çalıştığını düşünün. Bu durum günümüzde pek çok kez meydana gelmektedir ve özellikle zararlı uygulamaların indirilmesi ve çalıştırılması genellikle kullanıcının bilinçsizce bizzat yaptığı bir hatadır.

Çalışmaya devam eden uygulamaları kontrol edin

Akıllı telefonunuzdaki bir casus yazılım siz haberiniz olmadan arka planda çalışabilir ve donanımlarınızın gücü ile bir siber korsan için kripto para madencilik kaynağı sağlayabilir. Bu gibi sorunların 2019 yılında epey artacağı tahmin edilmekte. Biraz fazla iç karartıcı gidiyoruz ancak kullanıcının bu zararlardan kurtulmasının bazı yolları olduğunu da söyleyerek iyimser olalım. Eğer akıllı telefonunuzu veyahut bilgisayarınızı bilinçli bir şekilde kullanır, iyi bir antivirüs programına sahip olursanız, bir zararlı ile karşılaşma ihtimaliniz son derece düşük.

Bilinçli kullanımdan kasıt nedir?

Bilinçli kullanım örneğin güvenilir olmayan bir uygulamayı indirmemek, bir uygulama indirileceği zaman ilk önce uygulama hakkında kısa bir araştırma yapmak ve izinlerini tespit etmektir. Bir dosyanın sahte olup olmadığını kolayca ayırt edebilmektir ve arka planda hangi uygulamaların çalıştığını ve sisteme & internete ne kadar yük bindirdiklerini düzenli olarak kontrol etmektir.
Etiketler: ,
Facebook Arkadaşlık İsteğini Kapatma Yöntemi
Yandex Hakkında Bilmeniz Gerekenler
e-Devlet’den Hasar Kaydı Sorgulaması Yapma Yöntemi
Finans Grafiklerinde Bulunan Mum Çubuklarının Anlamı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)