Telefonun Stand By Modundayken Şarjının Tükenmesinin Sebepleri

Fahri Gün 19 Ara 2019 Mobil 262  0

Akıllı telefonların kullanım sırasında yük altında kalmasından dolayı şarjının hızlı bir şekilde bitmesine alışkınız fakat bazı durumlarda telefon kullanılmadığında da şarj götürür. Yeni yazımızda bu konunun nedenlerine değindik.


Akıllı telefonlar piyasaya sürüldükten sonra şarj sorunu özellikle ilk dönemlerde çok fazla kendisini gösterdi. Şarj problemi zamanla yeni güçlü bataryaların piyasaya sürülmesiyle büyük oranda çözüldü ancak yine de telefonlar kullanılmadığı anlarda da yani stand by sürecindeyken de şarjdan belli bir miktar güç tüketmektedir. Bunun belli başlı bazı sebepleri bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde belirtelim:


Otomatik Güncellemeler


Telefonunuzun ekran kilidini aktif edip masanın üzerine bıraktığınızda yani kullanmadığınızda cihazda eğer güncellemeler yapılmasına izin verdiyseniz otomatik güncellemeler gerçekleşecektir. Bu da telefonunuzun siz kullanmıyorken dahi aktif olarak çalışmasına ve böylece daha fazla şarj tüketmesine neden olacaktır. Eğer akıllı telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda şarjdan daha az tüketmesini istiyorsanız o halde sistem güncellemelerini kapalı hale getirmenizde yarar var.


Donanımların İhtiyacı


Bazı bilgisayar donanımları çok daha fazla güç tüketeceğinden dolayı bataryanın daha çabuk bittiğine, cihaz kullanılmadığı süre içerisinde dahi enerjisinin tükendiğine şahit olunabilir. Bu aslında donanım tüketimi açısından önemli bir sorun anlamına geliyor.


Arkaplanda Çalışan Uygulamalar


Telefon stand by modundayken çok enerji harcıyorsa o halde arka planda çalışan uygulamaları incelemeniz gerekiyor. Bazı uygulamalar arka planda çalıştıklarından telefonun bataryasından ciddi anlamda enerji sömürmektedir. Bu tarz uygulamalarını kullanmanızı önermemekteyiz.


Mobil Veriye Dikkat


Telefonunuz stand by modundayken mobil veri bağlantısı, Bluetooth gibi özellikler açıksa telefonunuz çok daha hızlı bir şekilde şarj tüketmeye başlayacaktır. Bizim size önerimiz telefonunuzu kullanmadığınız zamanda mobil veriyi kapalı hale getirmenizdir. Böylece sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Pek çok kullanıcı konum bilgisini de genellikle her daim açık bırakmaktadır oysa bu sağlıklı bir yöntem değildir. Google Haritalar uygulamasını veyahut konumun açık olmasını gerektiren herhangi bir farklı uygulamayı kullanmadığınız zamanlarda konum bilgisini kapalı tutmanız çok daha sağlıklı olacaktır.


Karanlık Mod


Eğer telefonunuzun stand by modunda daha az enerji harcamasını istiyorsanız o halde karanlık mod da yardımınıza koşabilir. Karanlık modu aktif hale getirerek telefonunuzun normalde olduğundan çok daha az enerji harcamasını sağlayabilirsiniz. Karanlık mod aynı zamanda görünüm olarak da güzel bir temayı beraberinde getirmektedir.


Şarj Aleti Konusu


Son yıllardaki akıllı telefonlar en az iki kat daha hızlı şarj etme kapasitesine sahip hızlı şarj cihazlarıyla piyasaya sürülmekte. Bu şarj aletleri bozulduğu zamansa kullanıcılar genellikle yan sanayi şarj aletleri kullanmaya başlıyorlar ancak bu hiç mi hiç önerilmemekte. Telefonunuzda mümkünse orjinal şarj aletini, eğer mümkün değilse de kaliteli farklı bir şarj aletini kullanmaya gayret edin.
Etiketler:
Huawei P50 Pro 4G Teknik Özellikleri Belirlendi
Android Telefonlarda Önbellek Temizliği Yapmak
Xiaomi Mi Mix 4 Gizli Selfie Kamerası İle Gelecek
Galaxy A52 Güvenlik Güncellemesini Hızlıca Aldı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)