Telefonların Batarya Ömrü İle İlgili İnanılmaması Gereken Hurafeler

Fahri Gün 19 Ara 2017 Mobil 662  0

Hazırladığımız yeni makalemizde sizlere akıllı telefonların batarya ömürleri ile ilgili inanılmaması gereken bazı popüler hurafeleri paylaşacak ve neden yanlış olduklarını izah edeceğiz.

Hurafe: Sadece Orjinal Şarj Aleti Kullanın

Yukarıdaki ibareyi çok fazla duymuşsunuzdur. Evet orjinal şarj aletini kullanmak gayet doğru ve sağlıklıdır fakat bu orjinal olmayan şarj aletlerinin kullanılamayacağı anlamına gelmez. Burada önemli olan nokta şarj aletinin kalitesi ve sunduğu gücün telefonunuzun bataryası ile uyumluluğudur. Telefonunuzun orjinal şarj aletinin elektrik değerlerini inceleyerek, ne kadar güç verdiğini görerek ona göre aynı rakamlarda bir şarj aleti tercih edebilirsiniz. Fakat tabii kaliteli olması gerektiğinin tekrar altını çizmemiz gerekiyor. Genellikle 10 TL gibi fiyatlardan alınan şarj aletleri zararlı ve çabuk bozulan ürünler oluyor.

Hurafe: Batarya Tamamen Dolmadan Telefon Şarjdan Alınmamalı

Bu kısmen doğru olup günümüzdeki akıllı telefonlar için geçerli olmayan bir şeydir. Eskiden evet bataryanın tamamen dolmaması telefonlar için sıkıntı oluşturabilirdi fakat artık günümüzde akıllı telefonlarda kullanılan bataryaların tipleri farklıdır ve yeni bataryaları tamamen doldurmazsanız ömrü kısalmaz.

Hurafe: Telefon Tüm Gece Şarjda Kalmamalı

Telefonunuz siz uyurken şarjda kalırsa bataryanıza bir şey olmayacaktır. Eskiden olsa bunun için bir hurafe demezdim fakat günümüz teknolojisinde telefonlar şarj olduktan sonra yüklemeyi kapatır. Bunu test etmek için telefonunuz tamamen şarj olduktan sonra bir süre daha şarjda tutun. Aradan bir iki saat geçtikten sonra eğer bulunduğunuz ortam çok sıcak değilse adaptöre dokunduğunuzda ısısının normale döndüğünü göreceksiniz. Yani günümüz telefonları ve şarj aletleri, batarya şarj olduktan sonra otomatik algılar ve daha fazla yükleme yapmaz.

Hurafe: Telefonun Aniden Kapanması Bataryaya Zarar Verir

Böyle bir şey yoktur. Eğer telefon o sırada sistemsel bir güncelleme almıyorsa aniden kapanması herhangi bir problem teşkil etmeyecektir.

 

 

Etiketler: ,
WhatsApp Hesabı Silindiğinde Bunlar Oluyor
Galaxy A50s Telefonu İçin Android Güncellemesi Paylaşıldı
Vivo iQOO 3 Özellikleri Belli Oldu
Nokia Marka Akıllı Telefonlar İçin VoWiFi Müjdesi!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)