Telefonda Donanımsal Bir Sorun Bulunup Bulunmadığını Test Etme

Fahri Gün 19 Nis 2019 Mobil 471  0

Hazırlamış olduğumuz yeni içeriğimizde akıllı telefonlarda donanımsal sorun bulunup bulunmadığını nasıl test edebileceğinizi anlatıyoruz.

Bir kullanıcı telefonda ilk olarak donanımsal özellikleri kontrol etmelidir. Bunun yanında telefonun donanımsal bir arızasının olup olmadığının test edilmesi de bir hayli mühimdir.
Telefonların durumunu test edebilmek için tıpkı bilgisayarlarda yapıldığı gibi donanım test yazılımları kullanılabilir. Bu test donanım ve sensöre göre telefonun performansını kontrol etmenizi ve satın almaya değip değmeyeceğini görmenizi sağlar.

Diagnostic Tool


Test için kullanabileceğiniz yöntemler değişkenlik arz edebiliyor. Örneğin Samsung tarafında Diagnostic Tool popüler olarak kullanılmaktadır. Bunu kullanabilmek için Samsung marka bir telefona sahip olmanız da şart değildir. Herhangi bir Android akıllı telefonda kullanabilirsiniz.
Donanımların testi için telefon aramasını açıp #0# yazınız. Numarayı yazmanızla beraber test menüsü otomatik bir şekilde açılacak olup SCREEN, DISPLAY, RECIEVER, VIBRATION, CAMERA, SENSORS, TOUCH gibi fonksiyonların tümünü değerlendirebilir ve kontrolünüzü tamamlayabilirsiniz. Bir fonksiyonu kontrol ederken detaylarıını inceleyebilir ve doğrudan bilgi edinebilirsiniz.


Phone Test (Hadware Info) kullanarak da test etmek mümkündür:


Bunun için ilk olarak uygulamayı güvenilir bir kaynaktan indirip açın ve karşınıza çıkan 3 seçenek arasında seçim yapın. Bu seçenekler arasında Single Test seçeneği istediğiniz bir donanımı tekli olarak test etmenize yarar. Full Test komutunu verdiğiniz zaman ise tüm sensörlerin test edilmesini sağlamış olursunuz.

Z-Device Test


Kullanabileceğiniz bir başka yöntem de Z-Device Test uygulaması aracılığıyla gerçekleştirmektir.
İlk olarak Z-Device Test yazılımını akıllı telefonunuza kurunuz ve uygulamayı açınız. Özel simgeleri bulunan donanım ve sensörler karşınıza çıkacaktır. Bu işaretlerin yanında yeşil onay işareti veya çarpı simgesi bulunacaktır.
Bir donanımsal özelliğin yanında bulunan yeşil onay işareti o özelliğin cihazınızda donanımsal olarak mevcut olduğunu ifade eder. Aynı zamanda o ifadenin üzerine dokunarak telefonunuzda nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Mesela eski bir bataryaya sahipseniz ve eski performansından uzak olduğunu düşünüyorsanız pekala bu yöntemi kullanabilirsiniz.Etiketler:
Telefonu Aramalara Kapatma Yöntemi (Android)
Moto X30 Pro Telefonunun Tanıtılmadan Satışa Sunulması Bekleniyor
Hava Durumu Alanında En Başarılı Uygulamalar
Vivo V25e Teknik Özellikleri Belli Oldu

Yorum Yapmayı Unutmayın :)