Telefon Şarjı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Fahri Gün 15 Eyl 2020 Genel 523  0

Akıllı telefonunuzu şarj ederken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Yeni içeriğimizde bunlara değiniyoruz.

Telefonunuzu şarj ederken yapmamanız gereken hataları derledik. İşte şarj dolum işleriyle alakalı olarak dikkat etmeniz gereken unsurlar:

Şarj cihazlarını prizde takılı bırakmayın

Eğer sıkı bir telefon kullanıcısıysanız telefonunuzu her gün şarj etme ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz. Bu durumda kullanıcılar genellikle şarj aletini şarj dolumu yapmıyorken dahi prizden çıkarmaz. Oysa bu tavsiye edilen bir hamle değildir. Çünkü şarj cihazı prize takılı kaldığı süre boyunca telefona bağlı olmasa bile ufak miktarlarda elektrik tüketmeye devam eder. Bu durum hem elektrik faturanıza olumsuz olarak yansıyabilir hem de elektriği boşuna kullanarak israf etmiş olursunuz. Dolayısıyla şarj aletini kullanmadığınız sürece prizden çıkarın. Yapacağınız bu hamle şarj aletinin daha uzun ömürlü olmasına da katkı sağlayacaktır.

Uyurken şarjda bırakmayın

Telefonunuzu uyurken şarja takmanızı önermiyoruz. Çünkü artık günümüzde çoğu telefon hızlı şarj desteğine sahip ve böylece 1 saat içerisinde tamamen şarj olabiliyor. Oysa uyurken telefonu şarja taktığımızda çok daha uzun süre boşu boşuna prizde kalacak ve enerji harcayacaktır. Telefonu uyurken şarj ettiğiniz sırada aşırı ısınma veya batarya patlaması durumlarında evinizde yangın da çıkabilir. Bu gibi durumlara karşı önlem olarak uyurken telefonu şarja takmamanızı tavsiye ediyoruz.

Telefonu şarj ettiğiniz esnada kullanmayın

Akıllı telefonu şarj ederken bir yandan telefonu kullanmaya çalışmak yapılan en büyük yanlışlardandır çünkü cihazın piline aşırı yükleme yapılmasına neden olur. Özellikle sıcak ortamlarda çok yük bindiren oyunları, uygulamaları telefonunuzda çalıştırmaya çalıştığınızda telefonunuz çok daha fazla ısınacaktır. Bunlar olmasa bile cihazın batarya ömrü kısalacaktır. Bu gibi sorunları yaşamamak adına telefonunuzu şarj ettiğiniz esnada kullanmamanızı öneriyoruz.

Kötü şarj cihazı kullanmayın

Kaliteli olmayan şarj aletlerini kullanmamaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Telefonlar satılırken her daim şarj adaptörü ile birlikte satılır ancak orjinal şarj aletinden memnun kalmadığınız zaman ek bir şarj aleti satın alma gereksinimi veya birden fazla şarj aletine sahip olma gereksinimi duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda şarj cihazı tercihi yaparken epey dikkat etmenizi, kalitesiz şarj aletlerinden uzak durmanızı, bu bağlamda yan sanayi şarj aleti ürünlerini tercih etmemenizi öneriyoruz.

Bilinmeyen şarj uygulamalarını kullanmayın

Akıllı telefonunuzu daha iyi şarj etmek adına bilinmeyen kaynaklardan edinilen şarj uygulamalarını indirmemenizi öneriyoruz. Bu tarz uygulamalar hem pili zorlayabilir hem de telefona reklam indirebilir. Zararlı uygulamaların büyük çoğunluğu bilinmeyen kaynaklardan edinilmektedir.
PUBG Taarruz Tüfekleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
YouTube Kısıtlı Modu Deaktif Hale Getirme Rehberi
TikTok Üzerinde Yaş Değişikliğinde Bulunma Yöntemi
Discord Netflix Botu Kullanma Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)