Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyorsa Dikkat!

Fahri Gün 24 Nis 2019 Mobil 411  0

Akıllı telefonunuzun kendi kendine kapandığına şahit oluyorsanız bu içeriğimizi gözden geçirmenizde yarar var. Telefonunuz kendi kendine açılıp kapanıyorsa yapmanız gerekenlere değiniyoruz.


Akıllı telefon piyasası, teknolojinin ani gelişimleriyle birlikte oldukça hareketli geçiyor. Sürekli yeni modeller karşımıza çıkıyor. Bu durumda kullanıcının bir telefonu uzun yıllar kullanması güçleşiyor. Yine de özellikle ekonomik sıkıntılardan ötürü bazı kullanıcılar telefonunu uzun yıllar kullanmak durumunda kalabiliyor. İşte telefonun kendi kendine açılıp kapanması en çok bu kullanıcıları ilgilendiriyor çünkü eski telefonlarda çok daha fazla meydana geliyor. Eğer telefonun bataryası bir hayli eskiyse bu tarz sorunlar gözlemlenebilir. Telefonunuz ara sıra kapanıp açılıyorsa ve bir hayli eskidiyse ömrünün tükenmek üzere olduğunun sinyalini veriyor olabilir. Bu sinyal telefonunuzun kendisindende, bataryanızdan da gelebilir. Bu gibi durumlarda telefonunuzda ilk etapta batarya değişimi yapın. Mevcut bataryanızı çıkarıp yeni bir batarya takıp sonucu gözlemleyin.

Sorun yazılımsal da olabilir!

Telefonun kendi kendine kapanması ilk bakışta donanımsal gibi gözükür ancak bazen donanımla ilgili değil yazılımla ilgilidir. Bu sorun daha çok Android işletiml sistemli akıllı telefonlarda karşımıza çıkmaktadır. İşletim sistemi kaynaklı hatalar olduğunda genellikle güncelleme veya telefonun formatlanması çözüm getirebilmektedir. İlk etapta güncelleme varsa uygulamak, eğer yoksa cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamak gerekebilir. Telefonunuz sürekli kapanıp açılıyorsa yani fabrika ayarlarına dönebilmeniz için gereken imkanı bulamıyorsanız o halde cihazı güvenli modda açmayı deneyebilirsiniz.

Anakart arızasına karşı dikkat

Bazen cihazın kendi kendine kapanıp açılması anakart arızasından da kaynaklanabilir. Anakart üzerinde yer alan bir arıza telefonun kısır bir döngü içerisine girmesine sebep olur. Bu gibi durumlarda garanti süresi devam ediyorsa garantiye verilmesini öneririz. Özellikle kaliteli resmi bir servisin anakart değişimiyle bizzat ilgilenmesi daha mühim.

Oppo Reno 6 ve Reno 6 Pro Karşılaştırma
Oppo A11s Özellikleri Belirlendi
Realme 8s 5G ve 8i’nin Özellikleri Belli Oldu
Redmi Note 8 Pro ve Note 9 Pro Android 11 tabanlı MIUI 12.5 güncellemesi aldı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)