Teknolojik Ürünleri Uygun Fiyattan Satın Alma Yöntemi

Fahri Gün 26 May 2021 Teknoloji 155  0

Teknolojik ürünleri uygun fiyattan satın alabilmek için önerebileceğimiz bazı yöntemler var. İşte konuya ilişkin detaylar…

Teknolojik ürünler günümüzde bir hayli pahalandı. Özellikle koronavirüs salgınının etkisiyle üretim sorunları ortaya çıktı ve bu durum arz / talep dengesinin bozulmasına, dolayısıyla zaten pahalı olan ürünlerin daha da pahalanmasına neden oldu. Örneğin günümüzde iyi bir masaüstü bilgisayar toplamak isteyen birinin 15.000 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Bu henüz dört beş yıl öncesine kadar 5000 TL idi. Yani dört yıllık bir süreçte PC parçaları neredeyse üç kat daha pahalı bir hale geldi. Peki bu zor durum içerisinde bir teknolojik ürün almak istediğiniz zaman daha uygun fiyattan nasıl satın alabilirsiniz?

Fiyat Araştırması

Bir ürün satın almadan önce hangi mağazada hangi fiyattan satıldığını belirlemeli ve en uygun fiyata satan ve güvendiğiniz mağazadan alışverişinizi gerçekleştirmelisiniz. Elbette bu noktada satıcının kim olduğuna ve toplam puanının olumlu veya olumsuz olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Fiyat takibi hususunda tek tek internet sitelerine bakmak biraz yorucu olacağı gibi bu hususta sizin adınıza kolayca işlemleri yapan Epey, Cimri, Akakçe gibi platformları kullanabilirsiniz. Bu üç platform ülkemizde yaygın olarak kullanılmakta olup, bir ürünün fiyatıyla ilgili bilgi almak istediğinizde popüler tüm mağazalardaki fiyat listesini karşınıza çıkarıyor. Böylece en uygun fiyatı otomatik olarak bulmuş oluyorsunuz.

Fiyat performans ürünleri

Teknolojik ürünlerin oldukça pahalı hale geldiği doğru ancak bazı ürünlerin hala fiyat performans olarak değerlendirilebileceğini belirtmek gerekiyor. Örneğin akıllı telefon piyasasında 2000 TL’den 20000 TL’ye kadar telefonlar bulunuyor. Bunlardan bazıları fiyatının gerçekten hakkını veren özelliklere sahipken bazıları sırf marka oldukları için kronik sorunlu telefonlarını bile ederinden daha yüksek fiyatlardan satabiliyor. İşte bu hususta fiyat performansı ele almalı, seçeceğiniz telefonunun özelliklerinin fiyatına nazaran iyi olup olmadığını irdelemelisiniz. Aynı zamanda ürünü daha önce satın alan kullanıcılar varsa ürünle ilgili ne düşündüklerini öğrenmelisiniz.

Ürün seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta indirim oranına değil fiyata odaklanmaktır. Örneğin bir mağaza ürünü yüzde 50 indirimdeymiş gibi lanse ediyor olabilir ancak aslında o ürün diğer mağazalarda daha ucuzdur. Bu günümüzde maalesef sıklıkla gördüğümüz bir pazarlama hilesi. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

Etiketler:
Karekod Oluşturma Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Mobil Operatör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Akıllı Saat ile Akıllı Bileklik Arasındaki Farklar
WhatsApp Sohbet Geçmişini Telegram’a Aktarma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)