Takıntılı Bir Gamer Olmaktan Kurtulmanın Yolları

Fahri Gün 21 May 2019 Oyun 365  0

Video oyunları bazı oyuncular için tabiri caizse vazgeçilmezdir. Kimisi eğlence amacıyla oynarken kimisi için ise video oyunları tamamen bir takıntı haline gelmiştir.


Oyunların temelinde başarım sağlama yatar. İşte bu durum bir oyuncunun olması gerekenden çok daha fazla hırslanmasına neden olabilir. Özellikle de zaten hırslı bir oyuncuysa oyunlar kendisi için takıntı haline gelebilir.
Oyunlardaki takıntıdan kastımız mesela bir oyundan zevk almasanız bile sırf bitirebilmek için oynamanız, gerekirse onlarca saati bir bölümü geçebilmek için harcamanızdır.

Mesela bir oyuncu herkesin oynadığı bir oyunu başarılı bir şekilde oynayamazsa o halde tabiri caizse deliye dönüp elinden gelen her şeyi yapabilir. Bu takıntılı durum kullanıcının sosyal yaşantısına da etki edecektir.
Bazı kullanıcılar da gerçekçilik hususunda inanılmaz takıntılıdır. Örneğin oyunda bir bug görmeye tahammülü yoktur. Özellikle rol yapma oyunu oynuyorsa karakterinin sesi, görüntüsü, kıyafetleri ve gücü kusursuz olmalıdır.

Oyunları niçin oynadığınıza karar verin


Oyuncular genellikle oynarken oyunun her halini hemen kayda alır ve o şekilde oyuna dvam eder. Ancak bu durum oyuncular için önemli bir sıkıntıya da neden olabilir. Çünkü oyuncu oyundan artık eski tadı alamamaya başlayabilir. Mesela XCOM, gerilim, tedirginlik havası son derece yüksek olan bir oyundur. Oyuna her başladığınızda oyunun kendisine has tedirginlik, gerginlik havasını hissedersiniz ve her hareketinizi iki kere düşünme gerekliliği duyarsınız. İşte XCOM’u özel ve eğlenceli kılan durumlardan biri budur. Ancak siz load game gücünü her defasında kullandığınız zaman oyununun o havasını öldürmüş olursunuz.
Eğer bu takıntı içerisine siz de düştüyseniz o halde video oyunlarını neden oynadığınızı kendinize sormanız lazım. Siz video oyunlarını eğlenmek, güzel zaman geçirip kafa dağıtmak için mi yoksa kendinize işkence yaşatmak için mi oynuyorsunuz?

Bazı hikayeli oyunlar vardır ki diyalog seçimlerine göre ana hikaye hemen şekilleniverir. Takıntılı bir oyuncu bu diyalog seçimlerini, oyunu iyi sonla bitirebilmek için internetten tek tek inceler ve ona göre bir cevap verir. Oysa spontane bir şekilde, kendi seçmek istediği diyaloğu seçse oyun çok daha eğlenceli bir hale gelecektir. Oyuncu sonunu merak ederek oynayacak, yaptığı diyalogların oyunun ana hikayesine olan etkisini bizzat tadacak ve kendisini ‘Acaba nasıl bir sonla karşılaşacağım?’ heyecanına sokacaktır.
Netice itibariyle oyunları kendiniz için bir ödev haline getirip kendi kendinizi sinir etmek yerine yalnızca keyif aldığınız oyunları, kendi istediğiniz için ve sonunu merak ederek oynamanız çok daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır.
Mafia Trilogy Fiyatı Yarı Yarıya İndi
Dead Cells, Hafta Sonuna Özel İndirim Aldı
FIFA 22 Yılbaşına Özel İndirim Aldı
Steam’de Büyük Kış İndirimi Başladı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)