Strateji Yeteneğinizi Keşfedebileceğiniz Ülke Yönetme Oyunları

Fahri Gün 16 Kas 2020 Oyun 949  0

Yeni yazımızda ülke yönetme simülasyonlarını derliyor, liste halinde paylaşıyoruz. İşte o oyunlar…


Video oyunları kendi arasında çok fazla farklı kategoriye ayrılıyor. Strateji ve simülasyon oyunları da bunlar arasında değerlendirilmesi gereken alanlardandır. Strateji ve simülasyon oyunları arasında da şehir yönetme oyunlarının ayrı bir yeri bulunuyor. Ülke yönetme oyunları iOS, Android cihazlarda ve PC platformunda rahatlıkla bulunabiliyor. Peki bu tarz bir oyun oynamak isteyen oyuncu hangi oyunlara göz atabilir? Haydi bir bakalım.


Ülke yönetme strateji oyunları:


Democracy


Bir seri olan Democracy’nin ilk oyunu 2005 yılında piyasaya sürüldü. Son oyunu ise Democracy 4 olup Democracy oyununda devlet başkanı olarak oynuyorsunuz ve demokratik bir ülkeyi refaha kavuşturup daha iyi şartlar sunmak veya tam aksine kötü bir hale sokmak sizin elinizde. Sergileyeceğiniz her bir hamle ülkenizde önemli değişikliklere yol açacak. Şehirlerdeki suç oranları, hava kirliliği, vergiler, bütçeler ve daha pek çok hususta önemli kararlar almanız gerekiyor.


Crusader Kings


İlk oyunu 2004 yılında piyasaya sürülen Crusader Kings bir video oyunu serisidir ve toplam 3 ana oyunu bulunmaktadır. Crusader Kings yapımında Ortaçağ Avrupasında yer alan bir hanedanlığı yönetmektesiniz. Seride aynı zamanda Osmanlı Devleti’ne de yer verilmiş olup tarihsel, eski çağlara dayanan bir yönetme oyunu arıyorsanız kesinlikle bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Tropico 6


Tropico bir video oyunu serisidir ve ilk oyunu 2001 yılında piyasaya sürülmüştür. Toplam 6 ana oyunu bulunmaktadır. Tropico 6 oyununda dilerseniz bir diktatör olabilir. Dilerseniz de adayı demokratik bir şekilde yönetip demokrasiyi oluşturabilirsiniz. Ancak oyun tarz itibariyle sizi bir diktatör olmaya zorlayacak türdendir.


Civilization


En popüler yönetme oyunu serilerinden biri de Sid Meier’s Civilization olup ilk oyunu 1991 yılında piyasaya sürülmüştür ve son oyunu da 2016 yılında çıkmıştır. Strateji oyunları arasında ayrı bir yere sahip olan, çok sayıda hayran kitlesi bulunan bir yapımdır. Strateji oyunlarını sevenlerin muhakkak değerlendirmesi gereken yapımlardan biridir.


Total War


Toplam 13 ana oyuna sahip olan çok geniş bir video oyunu serisidir. İlk oyunu 2001 , son oyunu ise 2019 yılında piyasaya sürülmüştür. Hem ülke yönetimi yapabildiğiniz hem de büyük ordular kurup yönetebildiğiniz video oyunlarını barındırır. Oyun içerisinde meydan savaşları , kale kuşatmaları da vardır.


Rise of Kingdoms: Lost Crusade


Lilith Games tarafından geliştirilen Rise of Kingdoms : Lost Crusade video oyunu 101 MB dosya boyutuna sahiptir. Android ve iOS işletim sistemi bulunan cihazlarda oynanabilen Rise of Kingdoms : Lost Crusade 2018 yılında piyasaya sürülmüştür. Türkçe alt yazı desteği de bulunmaktadır.


Realpolitiks Mobile


Yalnızca 22 MB dosya boyutu bulunan bir mobil oyundur. Bu bağlamda PC platformunda veya konsollarda değil de mobil cihazlarda oyun oynamak isteyenler Realpolitiks Mobile yapımına da muhakkak bir göz gezdirmelidir.

Etiketler: , ,
Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)