Steam Oyununu İade Etme İşlemi

Fahri Gün 20 Ara 2019 Oyun 392  0

Steam üzerinden satın aldığınız bir oyunu iade edebiliyorsunuz. Hazırladığımız yeni makalemizde bunun nasıl yapıldığına değiniyoruz.

Popüler oyun sanal mağazalarından Steam üzerinde pek çok oyunu uygun fiyatlardan alabiliyorsunuz. Platformun sağladığı avantajlardan biri ise iade için kolaylık sağlanması. Hemen hemen her ürün satışı yapan platform günümüzde artık oyunu iade etme konusunda herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor. Steam platformu, belli koşullar dolduğu taktirde kullanıcıya herhangi bir zorluk çıkarmadan iade işlemini gerçekleştiriyor.

Bilinmesi gereken kurallar

Steam’de iade süreci ile ilgili bilinmesi gereken bazı kurallar var. Bunlardan biri oyunun 14 gün içerisinde iade edilmesi gerektiği. Eğer oyunu satın aldıktan sonra 14 gün içerisinde iade talebinde bulunmazsanız o halde iade edemiyorsunuz. Steam’de bir oyunu iade edebilmek için oluşması gereken şartlardan birisi de oyunu 2 saatten fazla oynamamış olmaktır. Bir oyunu satın aldıktan sonra onu iade edebilmeniz için 2 saatten daha az bir süre oynamanız gerekiyor. Steam böyle bir kural koymasaydı kuşkusuz ki iade işlemleri art niyetli başvurularla dolardı. Steam’de ürün iade edebilmek için, ürünü dışarıdan alıp Steam içerisinde aktif etmemeniz gerekiyor. Steam, yapı itibariyle yalnızca kendi platformunda satın alınan ürünleri iade ediyor. Eğer oyunu üçüncü parti satıcılardan aldıysanız, Steam platformu üzerinde etkinleştirseniz bile Steam üzerinden iade edemiyorsunuz.

İade İşlemleri

Steam’de oyun iade etmek için ilk olarak hesabınıza giriş yapın. Sonrasında sağ üst kısımda bulunan, satın aldığınız oyunların yer aldığı kütüphane kısmına girin. Kütüphane içerisine girdiğiniz zaman sahip olduğunuz oyunların listesini göreceksiniz. Sonrasında iade etmek istediğiniz oyunun üzerine tıklayıp oyunun sayfası açıldıktan sonra sağ tarafta yer alan bağlantılar kısmında bulunan destek seçeneğine tıklayınız. Böylece ‘Ne gibi bir sorununuz var?’ şeklinde gelen sayfada sorununuzu anlatan kısa bir açıklama yapın.Şimdi sorunu seçip gelecek olan sayfada sorunu belirtin ve sorun seçimi yapmanızın ardından İade Talebinde Bulunmak İstiyorum seçeneğini seçip iade talebinizi oluşturup gönderin. Çıkan sayfada bir kez daha sorunu belirtmeniz gerekecek. Sorun seçimi yaptıktan sonra bir kez daha sorunu yazmanız gerekiyor. Sorun seçiminin ardından açılacak olan sayfada İade Talebinde Bulunmak İstiyorum seçeneğini seçin ve böylece iade talep işlemini tamamlayın.

İade Süreci

İade talebini oluşturmanızın ardından bir inceleme yapılmakta. İnceleme yapıldıktan sonra talep Steam iade şartları için uygun bulunursa kabul edilecektir. İade talebinin yanıtlanma süresi ise bir haftadır. Genellikle bir hafta içerisinde talebiniz olumsuz veya olumlu yanıt alır. İade kabul edilirse para iadesi ödeme yaptığınız şekle göre ödenecektir. Örneğin Steam bakiyesi bulunuyorken iade yaparsanız bakiye hesaba geri dönecek. Eğer iade talebini iptal etmek istiyorsanız Bir İade Talebinde Bulunmak İstiyorum bağlantısının açtığı sayfadaki İade Talebini İptal Et komutunu verin.
Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)