Starfield İncelemesi

Fahri Gün 25 Mar 2024 Oyun 74  0

Xbox Sreies X ve PC platformu için çıkış yapan Starfield video oyununa değiniyor, oyunun incelemesine yer veriyoruz.

Video oyunu dünyasının en büyük yapımcılarından biri olan Bathesda tarafından geliştirilen ve yayıncılığı yapılan Starfield video oyunu, PC ve Xbox Series X platformu için piyasaya sürülmüş olan bir yapımdır.

Rol yapma oyunu türünden bir video oyunu olan Starfield, çok oyuncu desteğine sahip değildir. Bu bağlamda hikayeli mod için tasarlanmıştır.

Güneş sisteminden 50 ışık yılı dışarıya doğru uzanan bir bölgeyi kapsamakta olan video oyununda Yerleşim Sistemleri ismi verilen bölge içerisinde yer almakta olduğunuz Güneş Sistemi ve ona en yakın sistemlerden Alpha Centauri ve onlarca sistem daha bulunmaktadır. 2100 yılında Mars’ta insan kolonilerinin oluşturulması ve 2156 yılında Alpha Centauri’yi gidilmesi gibi önemli kilometre taşlarına yer verilen video oyununda 2330 yılına uzanmaktayız. 2330 yılında bir maden işçisi olarak oynamaya başladığınız video oyununda gözünüzü açtığınızda ekip liderini karşınızda görüyorsunuz ve bu bağlamda ilk görevinizi öğrenmeye başlıyorsunuz. Madende karşınıza çıkan gizemli bir metalin (Artifact) ardından oyunun hikayesi de başlıyor.

Oyunda artifact bulmanızdan kısa süre sonra bu eşyaları toplayan ve uzayın bilinmeyen yönlerini keşfetmek üzere oluşturulmuş olan Concellation grubuna dahil oluyorsunuz. Klasik bir madenci iken gemi kaptanlığına yükseldiğiniz video oyununda bu yükselme açıkçası bir anda oluyor ve oyun içerisinde bu durum biraz abes gözüküyor.

İlk görevin gerçekleştirilmesinin ardından karakter oluşturma ekranı kaşınıza çıkıyor ve söz konusu bölümde detaylı bir seçenek listesiyle buluşuyorsunuz. Hazır karakterler arasından birini tercih edebilmenizin yanından tamamen özelleştirilebilen bir karakter oluşmanızın da mümkün olduğunu belirtmek gerekiyor. Karakterinizi ten rengi, saç görüntüsü v.b. pek çok unsuru kendinize göre oluşturabiliyorsunuz. Karakter oluşturma ekranında yapmış olduğunuz seçim hikayeye etki ediyor. Şöyle ki ödül avcısı hikayesini seçtiğiniz taktirde pilotluk ve boost pack yetenekleri daha etkili olmakta, diplomat seçtiğiniz taktirde konuşmakta olduğunuz kişileri daha iyi ikna edebilmektesiniz. Bunun gibi bazı avantajlar söz konusu oluyor.

Karakter oluşturma bölümünün devamında Traits kısmı ile karşılaşmaktasınız. Söz konusu kısımda 17 farklı özelliğe yer verilmektedir ve siz oyuna başlamanızın öncesinde üçünü seçebilmektesiniz. Her özelliğin bazı artılarının olduğu gibi çeşitli eksilerinin de bulunduğun belirtmek gerekiyor. Traits’in en büyük dezavantajı ise aranan birisine dönüşmüş olmanızdır. Örneğin bir göreve gittiğiniz zaman gezegenden ayrıldığınızda atmosferde korsan gemileri ortaya çıkmakta ve başınıza konulan ödül için irili ufaklı mücadelelere dahil olmaktasınız.

Oyun içerisinde büyük şehirler olduğu gibi tamamen çorak ve içerisinde ufak keşif noktaları barındırmakta olan pek çok gezegen de yer almaktadır. Oyun içerisinde bazı gezegenler kurak iken bazıları ise daha fraklı iklimlere sahiptir. Bunun yanı sıra bazılarında büyük maden ocakları, ufak mağaralar yer alabiliyor. Oyun içerisinde bir gezegeni keşfederken gezegeni baştan aşağı gezmeniz elbette mümkün olmuyor. Bir aşamadan sonra sizi görünmez duvarlar karşılıyor ve bu yüzden geri dönmeniz veyahut gemiye çıkmanız gerekmektedir. Yine de gemiye dönüp gezegenin farklı, istediğiniz bir noktasına iniş yapmanız da mümkün.

Atmosfer olarak oldukça başarılı olan oyun içerisinde her gezegenin etrafında o gezegeni izlemek çok iyi bir atmosfer hissi vermekte. Bunun yanı sıra galaksiler arasında geminizin de özelliğine bağlı olarak sıçrayışlar yapmanıza izin verilmekte.

Galaksinin büyük bir kısmına oyunun ilk etabında ulaşamıyorsunuz ancak zaman içerisinde daha çok açılan kısımlar oluyor. Uzay savaşlarına da yer verilen video oyunu, bu bağlamda çok büyük bir derinlik sunmuyor. Yani daha çok arcade uçak savaşlarının biraz daha basitleştirilmiş bir tarzı olduğunu söyleyebiliriz. Düşmana kilitlenip manevralar yapmakta ve onları farklı silahlarımızı kullanarak öldürmeye çalışmaktayız. Bunun yanı sıra oyun içerisinde geminizi özelleştirmenize ve kendinize yeni, daha büyük gemiler almanıza mikan tanınıyor. Gemi özelleştirmesinde silah seçimi yapmanın ve bunun yanı sıra geminin bölgelerini değiştirmenin mümkün olduğunu da belirtmek gerekiyor. Geminizde üç tanesi silah olmak üzere altı farklı bar ile karşılaşıyorsunuz. Barların sol üç tarafı silah gücünü temsil etmekteyken sağ üç tarafıysa sırasıyla motor gücü, yer çekimi barı ve gemi kalkanı olarak karşınıza çıkmaktadır.

Farklı kamera açıları sunmakta olan video oyununu FPS, TPS, gibi kamera açılarında oynayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra oyun size omuz kamerasından oynamanıza da imkan tanıyor. Oyun içerisinde çeşitli yakın dövüş silahları ve bunun yanı sıra tabancalar, makineli silahlar, tüfekler gibi silahlar da bulunuyor. Bu bağlamda etrafı lootlayabiliyorsunuz.

Karakter yetenek sistemine yer verilen yapım içerisinde ilerledikçe karakterin daha da güçlendiğini ve gelişim gösterdiğini farkedebilirsiniz fakat bunun çok hızlı olmadığını belirtmek gerekiyor. Çünkü bu oyun tamamen çatışmalarla bezeli olan bir RPG olmadığından, saatlerce hiç silah kullanmadığınız kısımlar bile olacaktır. Öte yandan yetenek ağaçlarında toplam 82 farklı yeteneğe yer verildiğini ve beş ana yetenek ağacının olduğunu belirtelim.

Teknik olarak bazı aksaklıkları bulunan video oyunu, oyun içerisinde karakterin titremesi, ufak takılmaların olması, obje içine giren ayak v.b. sorunlara sahip. Yine de atmosferinden güç almayı başarmış bir yapım olarak öne çıkmaktadır. Mesela kurak bir gezegende dolaştığınız sırada gökyüzüne baktığınız zaman karşılaştığınız manzara size hayranlık uyandırabiliyor. Bunun yanı sıra oyunda müzikler iyi seçilmiş ve keşif hissiyatını artırmayı başarıyor. Katmanlı harita sistemine sahip olan video oyununda elinizi uzatsanız uzanacağınızı düşündüğünüz ama ulaşamadığınız detaylar var gibi hissedebiliyorsunuz. Öte yandan oyun yükleme süreleri bakımından biraz uzun sürüyor ve bu da oyuncular açısından rahatsızlık verici bir durum olabilir.

Sonuç

Starfield her ne kadar pek çok teknik soruna sahip olsada yüzlerce saat oynayabileceğiniz, bu bağlamda uçsuz bucaksız bir Uzay evreni sunmayı başaran, Uzay temasını işlemesine rağmen gerçekçilikten kopmaksızın bunu yapmaya çalışan, özellikle atmosferiyle çok başarılı olan bir video oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncuların mutlaka deneyimlemesi gereken yapımlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İNCELEME PUANIMIZ : 9.0 / 10

Assassin’s Creed Black Flag Gold Edition Fiyatı 10 Dolara İndi!
Oyun Oynarken Para Kazanma Yöntemleri
FC 24 Steam’de Avantajlı Bir Fiyata İndi!
Steam’de En Çok Oynadığınız Oyunu Öğrenme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)