SSD’den Tam Verim Alabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fahri Gün 08 Mar 2021 Bilgisayar 202  0

Bu yazımızda SSD donanımından tam verim alabilmek için hangi unsurlara dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili olarak bilgiler vereceğiz.

SSD aygıtları HDD aygıtına nazaran daha hızlı ancak daha pahalı ürünlerdir. SSD aygıtından tam verim alabilmek için de bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. SSD’den en iyi verimi almak amacıyla SSD’nin Windows’un kurulacağı disk olarak seçilmesi gerekir. Aynı zamanda örneğin oyunların daha hızlı çalışması isteniyorsa oyunların SSD üzerine kurulması gerekir.

SSD aygıtının kurulacağı işletim sisteminin yeni olması ve güncellemelerden yoksun bırakılmaması iyi verim alınabilmesi açısından önem arz eden hususlardan biridir.

AHCI

İşletim sistemi kurulumundan sonra da etkinleştirilebilen AHCI, BIOS üzerinde aktif hale getirilebilmekte olup AHCI sayesinde harici belleğin performansını artırabilirsiniz. Yani AHCI modunu aktif hale getirerek bu hususta bir performans artışı yaşayabilirsiniz.

TRIM

TRIM fonksiyonu varsayılan olarak zaten aktif hale getirilir ancak komut istemi üzerinden bir kontrol edilmesini öneririz. Bunun için komut istemini açıp ” fsutil behavior query disabledeletenotify ” komutunu girerek özelliğin aktif hale gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer değer 0 ise aktif hale geldiğini gösterir ancak 1 değeri deaktif olduğunu gösterir.

Etiketler: ,
Windows ile Linux Arasında Farklar
CrystalDiskMark ile Disk Performansını Test Etme Yöntemi
Lenovo Legion Y9000P Ekranıyla Dikkat Çekiyor
Telefon Kullanmadan Bilgisayarda WhatsApp Açma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)