Spotify Lisanslar Konusunda İlginç Bir Hamle Ortaya Koydu

Fahri Gün 07 Haz 2018 Teknoloji 289  0

Günümüzde Spotify gibi platformlar kullanıcılar için müzik dinleme havuzu oluşturuyor. Çevrimiçi olarak pek çok farklı müziği dinleyebildiğiniz bu uygulyamalarda şimdi lisans  konusunda yeni değişiklikler yapılıyor. 

Daha önce Apple, kendi müzik uygulamasında üçüncü taraf aracıları lisans hususunda aradan çıkarabilmek için hamlelerde bulunmuştu. Şimdi aynı hamleler Spotify tarafından geliyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Soptify, lisanslar hususunda doğrudan sanatçılar ile irtibat kurmayı hedefliyor.

Müzik uygulamalarında bir sanatçının müziğini yayınlayabilmek için önce uygulama sahibinin o sanatçıdan izin alması gerekiyor. Hali hazırda Spotify, sanatçılar  ile lisans anlaşması yapmak için doğrudan iletişim kuramamakta. Aracıların etkisiyle yapılan anlaşmalar, aracılara ciddi bir ödenek ödenmesi ile sonuçlanmakta. Bunu istemeyen Spotify, sanatçıların kazanacağı miktarın korunarak aracıların ortadan kaldırılmasını istiyor. Böylece kasasını daha hızlı bir şekilde doldurabilecek olan Spotify için bir sorun bulunuyor.

Söz konusu sorun aslında çok açık. Aracıların ortadan kalkması ile birlikte Spotify’e çok fazla iş düşecek ve sanatçılarla iletişiminin çok iyi olması, bu konuları da epey iyi organize etmesi gerekecek. Bu beklenmedik yeni maliyetler de doğruacaktır. Haliyle Spotify, şu an için verdiği kararda her ne kadar yanılmıyor gibi gözüksede ilerleyen süreçte sıkıntılarla da karşılaşabilir.

Etiketler:
FPS Ölçmek İçin Kullanabileceğiniz Programlar
İnternete Bağlı Cihaz Sayısının Artması Güvenlik Riskini de Arttırıyor
Docx Uzantılı Dosyayı Açma Yöntemleri
Adobe Reader Benzeri Ücretsiz PDF Uygulamaları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)