Sosyal Medyanın Yaygın Hale Gelmesinin Nedenleri

Fahri Gün 24 Oca 2022 Teknoloji 310  0

Bu içeriğimizde sosyal medyanın çok yaygın hale gelmesine yardımcı olan bazı temel etkenlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

İnternet kullanımının zaman içerisinde yaygınlaşıp her eve girmesinden sonra blog, forum gibi internet siteleri oldukça yaygınlaşmaya başlamıştı. Özellikle forum platformları bugünkü sosyal medya mecralarının yerine kullanılıyordu. Ancak zaman içerisinde sosyal medyanın yaygın hale gelmesi nedeniyle aktif forum sayısı epey azaldı.

Sosyal medyanın çok yaygın hale gelmesine neden olan temel etkenin ise, foruma göre daha kapsamlı olmasıyla ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü forumlar genellikle düşük sermayeyle belli bir ekip tarafından oluşturuluyordu ve çok fazla forum bulunduğu için her kitlenin bir forumda toplanması neredeyse imkansızdı. Ancak sosyal medya, şirketler tarafından büyük yatırımlarla ve tamamen farklı bir algoritmayla karşımıza çıktı. İnsanlara tamamen ayrı bir profil oluşturma imkanı vermesinin yanında gelişmiş filtreleme seçenekleriyle tanıdıklarını bulmalarına imkan tanıdı. Örneğin Facebook bu konuda büyük atılımlar yaptı ve insanların birbiriyle tanışmasını, tanışık olanların da birbirleriyle iletişime geçmesini sağladı. Facebook üzerinde kişilerin nick yerine ad soyad ile aratılarak bulunabiliyor olması da sosyal medyanın yaygınlaşmasındaki en büyük etkinlerden biriydi.

Sosyal medyanın ortaya çıkıp yaygınlaşmasını sağlayan temel etkenlerden birisi de insanların beğenilme dürtüsüne hizmet ediyor olmasıdır. Bu beğenilme dürtüsü sosyal medya mecralarının sayısının artmasına ve böylece sosyal medya platformları arasında da rekabet oluşmasına neden oldu. İnsanlar yaşadıkları ana veya kendilerine ait fotoğraflara sosyal medya üzerinde yer verdi ve bunlara diğer kişilerce reaksiyon gösterildi. Böylece kişi beğenilme dürtüsü ile paylaşımlarına devam etti. Bazı kullanıcılar ise genelde fazla paylaşım yapmayıp çevrelerindeki insanların neler yaptıklarını takip edebilmek amacıyla sosyal medyayı kullanmaktadır. Dolayısıyla göz önünde olmak veya çevrede olan biteni takip etmek adına çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar.

Sosyal medya üzerinde yazı yazma suretiyle gündemde kalabilme amacı günden tanınmış kişiler de bulunuyor. Bunlar politikacı veya sanatçı v.b. olabiliyor. Duyurular yapıp insanları örgütleyebiliyorlar. Sosyal medya, insanların neredeyse tamamı tarafından kullanıldığı için örgütlenme ve haberleşme konusunda son derece etkilidir.

Etiketler:
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)