Sosyal Medya’da Ürün Pazarlama

NETHANESİ 22 Nis 2016 Genel 970  0

Sosyal medya araçları ile ürün pazarlanması için ilk önce iyi bir tanıtıma ve iyi bir reklama ihtiyaç duyulacaktır. Bunun içinde sosyal medya araçlarının getirdiği bir çözüm mevcuttur. Örneğin facebook fun sayfaları için reklam stratejileri geliştirmektedir . Çünkü desteksiz bir biçimde geliştirilmeye çalışan bir fun sayfası geniş kitleleri ulaşması için zaman ve efor gereklidir. Yapılan araştırmalara göre reklam desteği almadan açılan fun sayfaları facebook üzerinde kullanıcılar tarafından fark edilmemektedir. Facebook ücret karşılığında fun sayfasını bir şablon biçiminde tasarlayarak facebook kullanıcıları tanıtım yapıyor. Bu sayede fun sayfası geniş kitleler tarafından görülebiliyor.

İyi bir reklam çalışması yaptıktan sonra sıra kampanya ve içerik düzenlemelerine gelmektedir. İçerik konusu oldukça önemlidir. İçerik açık anlaşılır ve özgün olması gereklidir. Kullanıcıyla iletişime geçerken vaad edilenler açık bir biçimde kullanıcıya geçirilmelidir. Kullanıcının kafasın da soru işareti kalması demek hemen sizden vazgeçmesi demek zira piyasa da rekabet ortamı çok olmasından her zaman müşteri en iyi olanı tercih edecektir. Örneğin bir kampanya yaptınız ve bir malzeme ile ilgili %60 a varan indirim yaptığınızı varsayalım . Kampanyanızın reklamı için şık bir şablon hazırlayıp yayınlayacaksınız fakat gerekli bilgilendirmeyi yaparken cezp edici noktaları büyük puntolarla yazdınız , müşteri içinde sonra dan sürpriz olacak bir açıklamayı da ufak puntolarla yaptınız. Müşteri kampanyanıza tıkladıktan sonra ek olarak o sürprizi gördüğünde sizin hakkınızda negatif bildirimler yaparak sizi tercihleri arasından çıkartacaktır. Sosyal medya üzerinden pazarlama yaparken katiyen müşteriye yanlış ve yönlendirmeler ve hileli bir politika izlememelisiniz. Bu müşterinizin size karşı güveninin kırılmasına neden olacaktı. Büyük eforla sağladığınız iyi bir yapıyı da böyle hatalarla bozmak akılcı bir teknik değildir.

Müşteriyle iletişim kopmaması için iyi bir takip mekanizması geliştirilmedir. Müşteri bir malzeme ile ilgili bir problem ile karşılaştığında ve size bir soru yönlendirdiğinde hemen geri dönüş yapmalısınız. Gerekirse sitenize bir anket koyarak müşteri ilişkilerinizin ne derece verimli olduğunu test edebilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden pazarlama yapılırken yapılacak her prosedür planlı olması gereklidir. Burada kasıt içerikler,temalar, kampanyalar ve siteye ait diğer her ne varsa daha önceden planlanıp zamanı geldiği zaman uygulanmalıdır. Örneğin haçünkün ayı paylaşımları mayıs ayından planlanıp hazır hale getirilmelidir. Kampanyalar için düzenlenecek olan şablon dizaynları renk seçenekleri vb. özellikler daha önceden ayarlanmalıdır.

 

Oppo Yeni Şarj Teknolojisiyle Geliyor
Redmi 10s Mor Renk Seçeneğiyle Geliyor
1000 TL Altı En İddialı Mekanik Klavye Modelleri
Bilgisayara Kimin Ne Zaman Girdiğini Görme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)