Somuncu Baba

Somuncu Baba Film Detayları

NETHANESİ 05 Nis 2016 Kültür - Sanat 957  0

Vizyondaki filmler arasında yer alan Somuncu Baba, 1 Nisan itibari ile vizyona girmişti. Somuncu Baba, hem son derece önemli bir karakter olarak bilinen Şeyh Hamd-i Veli’nin hayatını konu alması hem de söz konusu filmin işlemiş olduğu bu filmi zengin oyuncu kadrosu ile gerçekleştirmesi ile seyircinin büyük beğenisini topluyor.

Furkan Palalı’nın başrolde yer aldığı Somuncu Baba’da, yan rollerde de son derece güçlü isimler ile karşılaşıyoruz. Öyle ki, filmin oyuncu kadrosu içerisinde Saruhan Hünel ve Gürkan Uygun gibi önemli isimler de yer alıyor. Yönetmenliğini Kürşat Kızbaz’ın yapmış olduğu Somuncu Baba filminde başrol oyuncusu Furkan Palalı’nın hayat verdiği karakter Şeyh Hamd-i Veli. Şeyh Hamd-i Veli, tarihimiz içerisinde ilginç ve sırlarla dolu bir yaşama sahip olan bir karakterken aynı zamanda Hacı Bayram Veli’nin de akıl hocası olarak bilinmektedir.

Somuncu Baba’nın gerçek hayat hikayesinden ilham alınarak hayat bulan filmde, Somuncu Baba, çok erken bir yaşta babasının kaybını yaşaması ile birlikte, bu vefat sebebi ile duymuş olduğu üzüntü zaman içerisinde katlanarak bir travmaya kadar dönüşmüştür. Somuncu Baba’nın bu travmadan bir kurtuluş yolu olarak görmekte olduğu dergaha katılması ile birlikte hayatı da birden değişiverecektir. Gün içerisinde fırında ekmek pişirir, zamanının geri kalanında ise, ilim öğrenir ve kendisini geliştirir. Hocaları tarafından son derece sevilmekte olan Somuncu Baba’nın hocalarından bir tanesi, kendisi her ne kadar gönülsüz olsa da onu evlendirmek ister.

Hiç istemediği bu evlilik ile Somuncu Baba’nın asıl hikayesi ve ilahi aşka giden yolda aşkı da yakalayışı başlamaktadır. Somuncu Baba, Türk anonim kültürü ile ilgilenenler ya da tarihe az da olsun ilgisi bulunanlar için ideal bir film. Filmin bazı kısımları macera tutkunlarının beklentisini karşılamasa da, film genel olarak tutku ile izlenebilecek bir film. Somuncu Baba’nın hayatı, ilginç yaşam sırları, ilahi aşka yaklaşımı ve ilahi aşka giderken bu yoldaki fedakarlıkları…  Hem filme konu olan kişinin örnek gösterilebilecek yaşam hikayesi hem de filmde Somuncu Baba’ya ve çevresindekilere hayat veren oyuncuların profesyonellikleri birleşince ortaya son derece başarılı bir görüntü çıkıyor. Furkan Palalı’nın kariyerinin adeta zirvesindeki oyunculuğu ile Somuncu Baba’nın gerçek hayat hikayesinden profesyonel ve neredeyse birebir şekilde uyarlanarak sunulmuş olan bu film, mutlaka izlenmesi gereken yakın dönem filmlerinden bir tanesi. Özellikle aile ile gidilmeli ve çocuklara izlettirilerek, çocukların bu filmden feyz almaları sağlanmalıdır.

Game of Thrones Finali Tamamlandı
Terminatör Yeni Üçlemesi Kesinleşti
Bleach
Efsane Anime Bleach Geri Dönüyor
Assassin’s Creed Anime
Assassin’s Creed Anime Serisi Geliyor

Yorum Yapmayı Unutmayın :)