Sitenizin Ziyaretçi Kaybetmesinin Temel Nedenlerini Açıklıyoruz

Fahri Gün 18 Kas 2017 Webmaster 692  1

Yeni makalemizde internet sitelerindeki trafik kaybının temel nedenlerini açıklıyor, ziyaretçi kazanabilmeniz için dikkat etmeniz gereken püf noktaları anlatıyoruz.

İşte ziyaretçi kaybına yol açan temel nedenler ve yapılması gerekenler:

Yavaş Sayfalar

İnsanlar internette dolaşırken girdikleri sitelerin çok çabuk bir şekilde açılmasını ve sayfalar arasında hızlıca geçiş yapmayı isterler. Haliyle yavaş sunucuya sahip bir internet sitesi bu ihtiyacı karşılayamaz. Yavaş açılan bir siteniz var ise mutlaka host değişikliği yapmanız gerekiyor veyahut ağır temalardan daha hızlı ve sade temalara geçmeniz gerekiyor. Öte yandan fazla eklenti kullanımı da sitenin açılış hızını düşürebiliyor.

Uzun Uzun Paragraflar & Sonu Gelmeyen Metinler 

Pek çok internet sitesi sahibi sitesinde çok fazla kelimeden oluşan özgün yazılar görmek ister ve bunun için çaba sarfeder. Fakat özellikle bilgi paylaşım alanında mesela nasıl yapılır tarzındaki paylaşımlarda kelime kalabalığı yapmak hiç iyi değildir. Çünkü bir şeyin nasıl yapıldığını merak eden bir insan en kısa yoldan, az ve öz bilgiye ulaşmayı tercih eder. Haliyle içeriklerinizde bir konu hakkında bilgi verilecekse bunu okuyucunun hızlıca faydalanabileceği şekilde paylaşın.

Mobil Uyumsuzluk

Sitenizin görüntüsü masaüstü için iyi olabilir fakat mobil ile tamamen uyumlu mu? Artık insanların çoğu akıllı telefondan internete giriyor. Sizin sitenize girdiklerinde kaymış menüler, kullanışlı olmayan bir site gördüklerinde hoşlarına gitmeyecektir ve sitenizi terkedip  artık pek tercih etmemeye çalışacaklardır.

Çok Fazla Reklam ve Özellikle Pop-up

Ziyaretçilerin bir sitede dolaşırken en rahatsız olduğu şey pop-up reklamlardır. Bu reklamlarla karşılaşan biri hem güvenlik endişesi duyar hem de sitede istediği gibi gezinemez. Bu yüzden benim size önerim pop-up kullanmamanız ve diğer reklam türlerini kullanırken de aşırıya kaçmamanızdır. Reklamları ziyaretçilerin içeriklerden faydalanmasını engellemeyecek şekilde yerleştirin.

Otomatik Video Oynatmak 

Pek çok kişi sitenize girdiğinde otomatik video oynatılmasından rahatsız olur. Çünkü genellikle mobil veri veya kotalı internet kullanırlar. Haliyle izlemek istemedikleri bir video yüzünden kotalarının şişmesini istemezler.  Veya örneğin sitenizde bir konuya girip bir şey okuyorken aynı zamanda videodan gelen sesler onları rahatsız edebilir. Okuduklarını tam olarak anlamayabilir ve videoyu kapatmakla uğraşabilirler. Aynı zamanda o sırada müzik dinliyorlarsa birden videonun seslerinin gelmesi onları rahatsız edebilir.

Etkileşim Kuramamak

Pek çok ziyaretçi istediklerinde site yöneticisi ile irtibat kurabilmek, yorumlarına karşılık bulabilmek ister. Yani kısacası ziyaretçilerinize onu önemsediğinizi hissettirmelisiniz.

Anlatımımda unuttuğum bazı noktalar olabilir fakat genel olarak bu temel unsurlara dikkat ettiğiniz, ara başlıklardaki hataları yapmadığınız taktirde ziyaretçilerinizin beğenisini kazanırsınız.

Etiketler:
WordPress’e Katkıda Bulunmanın Yöntemleri
Blogdan Para Kazanabilmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler
Etkili Bir Alan Adı Oluşturmak İçin İpuçları
İyi Bir Blog Yazarı Olabilmenin Şartları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)