Sistem Kurarken Bu Hataları Yapmayın!

Fahri Gün 05 May 2023 Bilgisayar 198  0

Sistem toplandıktan sonra kurulum aşamasında ne gibi hatalar yapıldığıyla ilgili bilgiler veriyoruz. İşte tüm detaylar…

Hazır bir bilgisayar sistemi almak yerine toplama sistem edinmeleri için yönlendirme yapılan kullanıcılar, bu hususta yeterli bilgi sahibi olmadıklarında sistem kurarken bazı hatalar yapmaktadırlar.

Yanlış Kurulum

Donanımları seçmenizin ardından sıra onları kurmaya gelmekte ve bu hususta eğer yeterli bilgi sahibi değilseniz o halde işi profesyonellere bırakmanız çok daha isabetli olacaktır. Yani montaj işlemlerini, yeterli bilgiye sahip olmadığınız taktirde işin ustaları yapmalıdır ancak sisteminizi de herkese emanet etmeyin. Zira sizin malınıza sizin kadar hassas davranmayabilirler.

Kurulumu kendiniz yapacaksanız, donanımlarınızın kutusunun içerisinden çıkmakta olan kılavuzları mutlaka okuyup, nasıl kurulması gerektiğiyle ilgili fikir sahibi olun. Aynı zamanda montaj videolarını da izlemelisiniz.

Sistem kurulumu esnasında yapılan en büyük hatalardan birisi güç bağlantısını unutmaktır. İşlemci güç bağlantısını unutmak veya soğutucusunu takmamak sıklıkla uygulanan bir hata olup, ilk kez sistem toplamakta olan kullanıcıların pek çoğu ilk deneyimlerinde bu problemi yaşar. Haliyle sisteme güç gelmediğinden sistem çalışmaz ve sorunun çok daha büyük olduğunu düşünebilirler ancak aslında sadece bir güç bağlantısı eksik durumdadır.

Uyumsuz donanım

Sistem kurarken uyumsuz bir donanım kullanmak yapılan en önemli hatalardan biri olarak öne çıkmaktadır. Mesela sahip olduğunuz işlemciniz anakart ile uyumlu bir vaziyette değilse sistem kurarken sorun yaşarsınız. Dolayısıyla sistem toplarken uyumsuz satın almamalısınız. Bu hususta çeşitli bilgisayar toplama sihirbazlarını kullanabilirsiniz. Söz konusu sihirbazlardan bazılarında uyumsuz bir donanımın seçimini yaptığınız zaman direkt olarak hata verecektir ve böylece işiniz kolaylaşacaktır.

Monitörü yanlış yere takmak

Sık yapılan hatalardan biri monitörün yanlış yere takılmasıdır. Monitörün kablosunu anakarta taktığınız zaman harici bir grafik kartınız var ise ondan performans alamazsınız ve dolayısıyla sisteminizde çalıştıracağınız oyun v.b. güç gerektiren programlarda istediğiniz sonucu alamazsınız. Bu çok basit bir unsur olmasa bile meydana gelen hatalardan biri olduğundan dikkate almanız gerekiyor.

Grafik kartının kasaya uygun olmaması

Bilgisayar kasasının içerisindeki alanın, grafik kartı için uygun olması, bu bağlamda grafik kartının kasaya uygunluk göstermesi gerekmektedir. Mesela bazı grafik kartları üç fana sahiptir ve ebat olarak oldukça uzun bir yapıya sahiptir. Buna örnek olarak ASUS ROG grafik kartları gösterilebilir. Dolayısıyla bu tarz kartlar için büyük ve ferah kasalar gerekmektedir.

Etiketler: , ,
Kioxia Exceria Plus İncelemesi
ASUS ROG Strix Scope RX Detaylı İnceleme
NVIDIA RTX 4080 Ekran Kartı İncelemesi
ViewSonic VX2418C İnceleme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)