Siege Survival : Gloria Victis Nasıl Bir Oyun? İnceleme

Fahri Gün 14 Tem 2021 Oyun 298  0

Siege Survival : Gloria Victis inceleme içeriğimizle sizlerle beraberiz. Siege Survival : Gloria Victis oyunu hakkında bilgiler veriyor, artı ve eksi yönlerine değiniyoruz.

Black Eye Games eliyle çıkan Siege Survival : Gloria Victis, tekli oyuncu deneyimi sunan rol yapma ve simülasyon oyunudur.

Şehrinize hasat vakti saldıran İsmirliler nedeniyle dört yanı düşmanlarla çevrili bir kalede bir yandan hayatta kalmaya, bir yandan da son savunmacılara kaynak sağlamaya çalışıyorsunuz. Bu bağlamda her ne kadar üs yönetimi oyunundan ibaret gözüksede aslında kontrol etmeniz gereken çok fazla unsur yer aldığından daha kapsamlı bir oyun olduğunu belirtmek gerekiyor. Oyun hikaye anlatımı konusunda görsel roman tarzına değinmekte.  Bu bağlamda özgün bir rol çizen oyun son dönemdeki popüler modaya uymuyor. Oyun içerisinde sürekli olarak düşman tehdidiyle yüzleşmek ve kaynaklarınızı dikkatli kullanmak zorunda olacağınızdan bu durum hikayenin etkileyiciliğine de katkı sağlıyor.

Temel amacınız kalede yaşayan insanlara yaşam malzemeleri sağlamak olup, İsmirlilerin yaptığı katliamdan kurtulmayı başaran bir avuç askeriniz için de teçhizat, yiyecek ve içme suyu hazırlamanız gerekiyor. Aynı zamanda oyunda çevrede karşılaştığınız farklı insanları da size dahil edebiliyorsunuz ancak yanınıza aldığınız her kişi fazladan bir malzeme ihtiyacına neden olduğundan dikkatli olmanız gerekiyor. Kaleye aldığınız insanların kendisine has özellikleri bulunmakta olup bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda insanlar yorgunluk, açlık, susuzluk, hastalık gibi belirtiler de gösterebiliyor.

Gün içerisinde genel olarak kale işleriyle uğraşmanız ve gece gelmeden önce hamlelerinizi belirlemeye başlamanız gerekiyor. Geceleri karakterlerinize düşman hatlarını keşfe çıkma gibi görevler verebilmektesiniz. Aynı zamanda bazı karakterlerinizi şehri yağmalamak için yollayabiliyorsunuz.  Bazı karakterlerin daha iyi dövüşme, daha fazla eşya taşıma gibi yetenekleri bulunuyor. Bunları da stratejileriniz doğrultusunda kullanabiliyorsunuz.

Oyundaki kayıt sistemi gece – gündüz döngüsüne göre işliyor. Yani oyuncunun tercihine bırakılan bir kayıt opsiyonu bulunmuyor. Oyunu kayıt etmek için gecenin sabah edilmesi gerekiyor. Gün bitirilip ertesi güne başlamadan oyundan çıktığınız taktirde o gün içerisindeki ilerlemeniz kaybolmakta. Oyunun arayüz konusunda ise gayet sade ve anlaşılır  olduğunu belirtelim. Sizden ne istediğini kolayca anlayıp uygulayabiliyorsunuz. Oyun bağımsız bir yapım ancak gerçekten de iyi iş çıkarılan bir yapım olmuş. Doğru düzgün bug bulamıyorsunuz ve oynarken iyi olduğunu hissediyorsunuz.

Alanında iddialı ancak gerçekten de zorlayıcı olan bir oyun. Yani tamamen eğlenme odaklı olarak başına oturduğunuzda memnun olmayacağınız türden bir oyun. Çünkü kaynakları çok zor elde ediyorsunuz ancak bazı kaynakları çok az kullanıyorsunuz.  Kaynak sıkıntısı çok fazla kendisini gösteriyor ve tabyanız sürekli olarak sizden yemek , su istiyor. Dolayısıyla oyun boyunca sürekli bir şeyleri yetiştirme telaşında oluyorsunuz. Eşyalar, tezgahlar, kaynaklar ürettikçe ilerlediğiniz oyun gerçekten de yavaş tempoda seyrediyor. Bu tarz oyunları uzun süre oynayan biri için bile uzun vadede sıkıcı hale gelebilir.  Elbette bu birazda oyuncunun tercihleriyle ilgili de bir durum.

İnceleme Puanımız : 8.2 / 10

Bağımsız bir oyuna göre gayet iyi, hikaye anlatımı konusunda özgün bir oyun. Türkçe dil desteğinin bulunması, arayüz tarafındaki başarısı ile dikkat çekiyor. Ancak ilerleyişi çok yavaş ve herkese göre bir oyun değil. Bu türün hayranları tarafından değerlendirilmesi gereken bir yapım. Eğer bu türe ilk kez adım atacaksanız bu oyunla başlamanızı önermem. Daha soft oyunlar tercih edebilirsiniz.

Battlefield 1 Hala Oynamayanlar İçin 55 TL’ye İndi!
The Quarry İncelemesi
TMNT: Shredder’s Revenge incelemesi
El Konsollarının Tarihi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)