Sicim Teorisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 26 Eki 2022 Teknoloji 215  0

Bu yazımızda modern fiziğin ilgi çekici teorilerinden Sicim Teorisi terimi ile ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz .İşte sicim teorisi hakkında ayrıntılar…

Sicim teorisi, fiziğin en karmaşık ve anlaşılmaz teorilerinden biri olarak kabule edilmektedir. Temelde basit bir varsayımın üzerine dayanan bu teori her maddenin belli bir dalga alanına sahip olduğunu savunmakta olan kuantum alan teorisine dayanmaktadır.  Bu teoriye göre evrendeki maddeler gözle görülemeyen küçük iplik parçalarından oluşmaktadır. 1968 yılında şekillenmeye başlayan bu teori enerjilerin etkileşimi ve evren kumaşı hususunda devreye girer.

Matematikçilerden Theoder Kaluza tarafından yapılan çalışmalar kapsamında 5 boyutlu bir evrende kütle çekimi kuvvetinin evrenimize benzediği ortaya çıkarken, hem matematikçi hem de fizikçiler arasında yaygınlaşmış durumda olan dörtten fazla boyut fikrini Oskar Klein tarafından da başka bir bakış açısı kazandırıldığı biliniyor. Beşinci boyutun kendi içerisinde bizim algıladığımız gibi ileri, geri, yukarı , aşağı gibi yönlere sahip olduğu belirtilirken diğer kuvvetlerin de dahil olmasıyla sicim teorisi toplamda 11 farklı uzay boyutunu öngörmesiyle dikkat çekti. 

Basitçe görülemeyen iplikçilerin titreşmesi olarak lanse edilebilecek olan sicim teorisi, atom altı parçacıkların yapısını oluşturmakta olan sicimler, farklı şekil, boyut ve yönlerde titreşerek paracıkların davranışını belirlemektedir ve böylece standart modeldeki boşluklardan olarak görülmekte olan Higgs Buzonu ve çekim kuantum fiziği uyuşmazlığı gibi problemler de ortadan kalkar.

Sicim teorisiyel ilgili yararlanabileceğiniz kitapları:

Sicim teorisi aslında ufak bir yazıyla anlatılamayacak kadar büyük ve karmaşık yapıda olup, eğer sicim teorisine yönelik ilginiz ar ise aşağıda yer almakta olan kitaplardan birini tercih edebilir ve fiziğin en ilginç kuramlarıyla ilgili olarak daha detaylı şekilde fikir sahibi olabilirsiniz.

  • Paralel Dünyalar – Michio Kaku
  • Sicim Teorisi Hakkında Küçük Bir Kitap – Steven S. Gubser
  • Evrenin Zarafeti – Brian Greene
Etiketler:
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)