SEO Konusunda Yapılan Önemli Hatalar

Fahri Gün 20 Eyl 2017 Webmaster 727  0

SEO yapayım derken göz çıkarmayın!  SEO konusunda yapılmaması gereken önemli hataları açıklıyoruz.

Eskiden teknoloji dünyasında bir internet sitesinin tutunabilmesi çok daha mümkündü. Ancak artık internet sitelerinin sayısı o kadar arttı ki pek çok kişi sitesini kitlelere duyuramıyor. Bu yüzden hemen  hemen herkes çareyi yoğun SEO çalışmaları yapmakta görüyor. Oysa bazı SEO çalışmaları siteye yarar sağlayacağı yerde zarar veriyor.

Organik Olmayan Backlink

Organik olmayan backlink SEO konusunda uzun vadede zarar verebilir. Bu yüzden dikkatli olmakta yarar var. Organik backlink tavsiye ediyoruz.

Editlenmiş İçerik

Editlenmiş yani bir yerden kopyalanıp kısmi olarak düzenlenerek yarı özgünleştirilerek yazılan içerikler tehlike çanları çaldırıyor. Uzun vadede spama neden olabiliyor. Bu yüzden özgün içerik kullanmak, başka sitelerden alıntı yapmamak gerekiyor. Alıntı yapıyorsanız bile kısmi olarak yapmalı ve alıntı yaptığınız kaynağı belirtmelisiniz.

Aşırı SEO Yapılmış Metinler

Pek çok kişi yazılarını SEO uyumlu yazmaya çalışır. Bunun makul seviyesi yararlı iken fazlası kesinlikle zararlıdır. Mesela metin içerisinde sürekli soru işareti geçirmek, insanların aratabileceği kelimeleri sık sık yerli yersiz metin içine sıkıştırmak sağlıklı bir yöntem değil. Özellikle de metninizin sonuna liste halinde etiket olsun diye kelimeler serpiştirmek sitenize zarar veriyor. Google, özellikle yeni algoritması ile sizden daha başka şeyler istiyor.

Sitenizi sizin içeriğinizi okumaya gelen ziyaretçiyi memnun edecek şekilde tasarlamanız ve içerikleri o şekilde yazmanız gerekiyor. Okunaklı, sık sık aynı kelimelerin geçmediği temiz bir içerik hazırlamanız gerekiyor.

Yanlış Robots.txt veya Sitemap.xml Dosyaları

Örneğin Robots.txt dosyasını yanlış yapmanız hiç yapmamanızdan daha kötü sonuçlar doğurabilir. Mesela robots.txt hazırlarken Disallow: / ibaresini kullanıp bıraktığınızda bu ibare sitenizde yer alan dosyaların hiçbirinin indexlenmemesini istediğiniz anlamına geliyor ki bu da Google’da üst sıralara çıkmak isteyen bir site için oldukça yanlış.

Şimdilik anlatacaklarımız bu kadar. Konu ile ilgili aşağıdaki yorum alanından sorular sorabilirsiniz.

Etiketler: , ,
WordPress’e Katkıda Bulunmanın Yöntemleri
Blogdan Para Kazanabilmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler
Etkili Bir Alan Adı Oluşturmak İçin İpuçları
İyi Bir Blog Yazarı Olabilmenin Şartları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)