SEO İçin Çok Uzun Yazılar Eklemek Yanlış Mı Sorunsalı

Fahri Gün 21 Eyl 2017 Webmaster 700  0

SEO hamlesi olarak çok uzun yazılar eklemek sitenin kalitesini arttırır mı yoksa azaltır mı? Bu konu ile ilgili bilgiler veriyoruz.

Öncelikle internet sitenizi her zaman ziyaretçilerin beğeneceği şekilde hazırlamaya çalışın. Sitenize eklediğiniz içerikler basit bir dile sahip olmalı ve okunaklı olmalıdır. Mesela sitenizin arka planını çok koyu veya gözü yoran bir renk yaparsanız sitenize gelen ziyaretçiler yazılarınızı okurken zorlanabilir ve sitenizi beğenmeyebilir. Aynı şekilde siteniz tasarımsal olarak göze hitap etmiyorsa ve eklediğiniz reklamlar sürekli metni bölüyorsa akıcı bir deneyim elde edemeyen kullanıcılar sitenizi beğenmeyeceklerdir.

Aynı şekilde sitenizde gereksiz uzunlukta yazılara yer verdiğinizde ve bunları roman gibi yazıp okuyucuya sunduğunuzda ziyaretçi okuduğu şeyden çabuk sıkılıp sitenizden ayrılabilir ve daha pratik bir bilgi arayışında olduğu için başka bir siteye bakabilir. Google her zaman olduğu gibi günümüzde de ziyaretçilerin site üzerinde geçirdiği zamana ve memnun kalıp kalmadıklarına çok dikkat eder ve bu konuda artık daha da hassaslaştığını söyleyebilirim.

Tabii bu anlattıklarım hemen sitenizde uzun yazılar yazmak SEO açısından zararlıdır gibi bir etki yaratmasın. Çünkü böyle bir şey yok. Sadece demek istediğim eğer anlatacağınız konu uzun anlatılmalıysa uzun, kısa ve öz bir şekilde anlatılmalıysa da kısa ve öz yazın. Lafı dolandırarak sırf kelime kalabalığı olsun ve ön sıralarda çıkın diye uzun yazdığınız içerikler yarardan çok zarar getirir. Özellikle de okunaksız ve paragraflar kullanmadan doğrudan tek düze bir şekilde metninizi yazıp yayım yapıyorsanız bu durum SEO konusunda zarar getirecektir.

Büyük Siteler İçin Bu Kural Geçerli Değil Mi Onlar Neden Yükseliyor?

Bu anlattıklarım karşısında yukarıdaki soruyu soruyor olabilirsiniz. Evet pek çok büyük site kelime kalabalığı yapıyor ve hatta çeşitli spam uygulamalar da yapıyor ve yine de Google’da bizden ön sıraları kapıyorlar. Ancak siz onların yaptıklarını yapmayın. Çünkü sizin siteniz onların sitesi gibi kurumsal ve yıllardır bulunan çok kapsamlı, Türkiye’nin sayılı sitelerinden biri değil. Yani onların domain kalitesi pek çok şeyin üzerini örtüyor. Bunun nesi doğru elbette tartışılır ancak genel itibariyle siz ziyaretçilerin en rahat okuyabilecekleri şekilde akıcı ve basit bir dille yazılarınızı hazırlayın. Yazılarınızın konu itibariyle uzun olması gerekiyorsa uzun, kısa olması gerekiyorsa da kısa yazın.

Siz ziyaretçilerin beğenisini düşünerek içerik hazırlarsanız işte o zaman SEO konusunda da aslında önemli bir hamle gerçekleştirmiş olursunuz.

Konu ile ilgili sorularınızı yorum alanından iletebilirsiniz.

 

Etiketler: ,
WordPress’e Katkıda Bulunmanın Yöntemleri
Blogdan Para Kazanabilmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler
Etkili Bir Alan Adı Oluşturmak İçin İpuçları
İyi Bir Blog Yazarı Olabilmenin Şartları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)