Script Tanımı ve Script Türleri Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 04 Ağu 2022 İnternet 365  0

Bu yazımızda Script teriminin tanımına değiniyor ve bunun yanı sıra script türleri ile alakalı olarak bilgiler yer veriyoruz.

Herhangi bir programlama dilinde yazılan uygulama bölümlerinin tüm kodlarını içermekte olan hazır kod blogları olarak tanımı yapılabilecek olan script, önceden profesyonel kişiler tarafından yazılan kodların blog olarak kullanılmasına imkan tanımakta olup, bir web sitesi kurmak istendiği zaman oldukça önem teşkil eder. Türkçe karşılığı Metin olan script, yazılımla uğraşan kişilerin bildiği terimler arasında yer alıyor. Kendi içerisinde çok sayıda türe ayrılmakta olan scriptlerin türleri ve açıklamalarına değinecek olursak;

Script Türleri

JavaScript (.js)

Web sitelerinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan JavaScript, üç boyutlu görüntüler, video ve ses düzenlemeleri gibi işlemler için yaygın olarak kullanılmaktadır ve veri görselleştirme, veritabanı yönetimi için de kullanılmaktadır. Programlara görsellik kazandırmak için de faydalanılmakta olan Javascript, sık kullanılan programlama dilleri arasında yer alır.

MIRC Script

Sohbet sunucularına bağlanmak üzere kullanılabilen bir script olan MIRC, özellikle 1990 yılının sonlarına doğru çok popüler olan bir scriptti. Sohbet odalarının atası olarak kabul edilmekteydi ancak 2000’li yıllara girilmesiyle beraber kullanımı yavaş yavaş azaldı.

Php Script

Günümüzde yaklaşık 250 milyon internet sitesi PHP ile çalışmakta olup bu da Php Script’i en çok kullanılan diller arasına sokar. İnternet dünyasında önemli bir yeri olan PHP, en çok kullanılan scriptlerdendir.

Nulled Script

Normalde ücretli olan bir programı ücretsiz hale getirebilmekte olan yani lisanslı uygulamaların lisansını kırarak kullanıcılara ulaştıran script türüdür. Bu nedenle hukuki olarak mesuliyet oluşturan Nulled Script, etik bulunmamasına rağmen kullanılmaya devam etmektedir.

Apple Script

Apple’ın MacOS yazılımını kullanmakta olan cihazlara yönelik olarak geliştirmiş olduğu bir script türü olarak biliniyor. Dönüştürme, değiştirme, belirtilen zamanlarda işlem yapma gibi pek çok hususta kullanılmaktadır. Script kolay kelimelerden oluşmakta ve bu da komutların kolayca ezberlenmesine imkan sağlamaktadır.

Shell Script

İşletim sistemlerinde özel kısımda çalışmak için tasarlanan Shell Script, daha fazla Linux işletim sisteminde kullanılmaktadır.

CGI Script

Açılımı Cammon Gateway Interface olan CGI Script, web tabanlı hizmetlerin uzaktan kontrol edilmesine imkan sağlayan ve bunun yanında programlar arasında bağlantı oluşturulmasını hedefleyen bir script türü olarak bilinir.

Batch Files

Windows işletim sisteminde yaygın olan batch files, toplu iş dosyaları anlamı taşır. Yapılması gereken işlerin engel koymadan kendiliğinden yapılmasına imkan tanır. Command Files scripti de vardır ve Batch Files ile neredeyse aynı görevi görür.

Etiketler:
Ağda Kayıtlı Değil Sorunu Çözümü
Google Bard Hakkında Bilgiler
Julia Programlama Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Genç Yaşta İntihar Eden Bilgisayar Dehası : Alan Turing

Yorum Yapmayı Unutmayın :)