Scarlet Nexus İncelemesi

Fahri Gün 26 Ağu 2021 Oyun 356  0

Scarlet Nexus oyununa değiniyor, oyunun artı ve eksi yönlerini irdeliyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

PC ve konsollar için piyasaya sürülen Bandai Namco imzalı Scarlet Nexus, aksiyon ve rol yapma türüne hitap eden bir yapımdır.

Oyun insanların beyin gücünün hayal edilemeyecek seviyelere çıkarıldığı, bu gücü doğru şekilde kullanabilecek seviyede olanların güçler elde ettiği bir dünya sunuyor. Oyunda bilinmeyen bir sebeple gökten düşen, gelişmiş insan beyinlerini hedef alan Others isimli yaratıklar bulunuyor. Yani oyun bu yaratıklarla insanlar arasındaki mücadeleleri konu ediniyor. Hikayemiz esnasında iki ana karakter ile oynuyoruz. Bunlardan biri Yuito Sumeragi olup diğeri ise Kasane Randall. Oyun boyunda pek çok yan karakter ile de karşılaşarak kedinize büyük bir ekip oluşturmaya çalışıyor ve çeşitli düşmanlarla karşı karşıya geliyorsunuz.

Oyun içerisinde politik çekişmeler ve çeşitli güç savaşları olduğundan tek düşmanın Othersler olmadığını belirtmek gerekiyor. Bu nedenle hikayenin çeşitli sürprizler için gayet müsait olduğunu belirtmek gerekiyor. Oyunda iki karakterin kendi hikayelerinin olması da ayrıca zevk katıyor. İki ana karakterin hikayesi ayrı olarak işlenmekte olup, takım üyeleri de sosyal ilişkiler de seçtiğiniz karaktere göre değişkenlik göstermekte. Hem aksiyon hem de rol yapma ögelerini içerisinde barındıran yapımda OSF üyesi olan karakterlerde iki özel yetenek bulunuyor. Brain Drive savaştıkça aktif olan bir özellik olup, diğer özellik olan Brain Field tehlikeli ve kullanılması yasak olan bir teknik.

 Ana karakterlerin Brain Tree isimli bir yetenek ağacı bulunmakta olup, bu ağaç karakter geliştirme ekranı olarak da işlev görmekte. Işınlanmak, zırh kuşanmak, zamanı yavaşlatmak, silahı element güçleriyle desteklemek gibi yetenekleri kullanabiliyorsunuz. Bunun yanında nesneleri fırlatma, görünmez olma gibi eylemler de bulunuyor. İlk etapta 1 karakterin gücünü aktif hale getirebiliyorken oyun sonuna doğru 4 gücü aynı anda aktif hale getirebilme imkanınız var. Oyundaki SAS yeteneklerinin gelişmesi ise takım üyeleri ile aranızın ne kadar iyi olduğuna bağlı. İlk seviyelerde sadece güçlerini ödünç veren arkadaşlarınız bulunurken ilerleyen aşamalarda tamamlayıcı saldırılar yapma, darbelerden koruma, yeteneklere özel bonuslar ekleme gibi çeşitli avantajlardan yararlanabiliyorsunuz.

Giyilebilir eşyalara da yer verilen oyunda eşyalar karakterin görünüşünü epey etkilemekte. Çok sayıda giyilebilir nesnenin bulunması bu noktada oldukça etkili.

Grafikler

Code Vein yapımını hatırlatan görsellik bulunan yapımda Grotesk düşman tasarımları, mekanlarda kullanılan renk paletleri yönünden benzerlikler bu anımsamaya neden oluyor. Oyun için görüntüleri ve ara sahneleri gayet güzel gözüken oyun, Brain Punk dünyaya özel tasarımlarıyla da oyuncuların sempatisini kazanacak türden.

PC platformunda oyunu teknik bir sorun yaşamadan oynayabilirsiniz. Eğer iyi bir grafik kartınız var ise oyun zevkiniz baltalanmaz.

Bölge tasarımları konusunda da iyi iş çıkaran oyunda düşmanlarla karşılaştığınız bölümlerde düşmanların konumu ve harita genel itibariyle zevk verecek türde. Ancak BABE isimli bölge biraz sıkıcı gözüküyor çünkü orjinalliği bulunmayan düz bir alanda geçmekte.

Sonuç

Oyun genel itibariyle özel bir hikayeye sahip. İki ana karaktere sahip olması, ekip üyeleri ile sosyalleşme imkanı sunuyor olması, grafik bakımından iyi bir oyun olması ve akıcı bir dövüş sistemi sunuyor olması öne çıkan artıları olup, öne çıkan eksiklikleri ise; Bazı sahnelerin slayt olarak sunulması, anime sevmeyenlere hitap etmemesi olarak nitelendirilebilir. Fiyatının ise Xbox Series X ve S için optimize edilmiş sürüm açısından 300 TL, PlayStation 4 ve PlayStation 5 sürümleri için ise 500 TL olduğunu belirtelim. Bu bağlamda pahalı oyunlar arasında yer alıyor.

İNCELEME NOTUMUZ : 10 / 8.3

Etiketler:
The Elder Scrolls Online: Necrom incelemesi
Oyun Dünyasında Tecrübe Puanı
Final Fantasy 16 İncelemesi
System Shock Yenilenmiş Versiyonu incelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)