Şarj Aletini Prizde Takılı Bırakmak Elektrik Tüketiyor

Fahri Gün 20 Ağu 2021 Teknoloji 433  0

Prize takılı halde bırakılan şarj aletleri sorun teşkil eder mi? Bu yazımızda prizde takılı bir şekilde bırakılan şarj aletleri hakkında genel geçer bilgiler vereceğiz.

Akıllı telefon kullanıcılarının pek çoğu telefonlarını şarj ettikten sonra daha sonra da kullanmak için şarj cihazını sürekli olarak prize takılı bir şekilde bırakmaktadır. Ancak bu boşuna elektrik harcanmasına, kablo veya adaptörde bir sıkıntı var ise farklı sorunlara da neden olabilir.

Prizde takılı olarak bırakılan herhangi bir şarj cihazı elektrik harcamaya devam eder ve şarj cihazınızın ömrünü kısaltır. Hemen hemen her evde yer alan standart 5W şarj aletleri düşünüldüğünde, bunların ülkemizdeki ortalama elektrik birim fiyatına göre bir tüketimi olur. Türkiye’de ortalama elektrik birim fiyatı ise 0,9156 TL/kWh’dir.  Ülkemizde elektrik kWh veya 1000W üzerinden hesaplanarak fiyatlandırılmaktadır. 2021 Ağustos ayında vergiler dahil olmak üzere elektrik birim fiyatı 0,9156 TL/ kWh olduğuna göre, 5w bir şarj cihazı sürekli prizde takılı kalırsa ayda 135W güç kullanır. Bu da yılda 1.6 kWh seviyesinde bir elektrik tüketimi anlamına gelir. Sürekli olarak prizde takılı halde bırakılan bir şarj cihazı ayda 15 kuruş kadar elektrik harcar. Bu her ne kadar az gibi gözüksede, evdeki diğer bireyler de aynı şekilde şarj cihazlarını sürekli prizlerde bırakıyorsa daha fazla bir elektrik tüketimi söz konusu oluyor. Aynı zamanda bazı şarj aletlerinin bu bahsettiğimiz örnekten daha fazla enerji harcadığını da biliyoruz.

Şarj cihazlarını sürekli olarak prizde bırakmak küresel anlamda da boşa elektrik tüketimi anlamına geliyor. Ek olarak şarj cihazının ömrünü kısalttığını da unutmamak gerekiyor. Bu gibi nedenlerle şarj cihazına eğer ihtiyacınız yok ise prizde takılı olarak bırakmamak en doğrusu olacaktır.

Etiketler:
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)