Sabit Telefonların Elektrik Gittiğinde Bile Çalışabilmesinin Nedenleri

Fahri Gün 21 Şub 2022 Teknoloji 284  0

Bu yazımızda ev veya iş yeri telefonlarının elektrik gittiğinde bile nasıl çalışabildiğine dair bilgiler veriyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Sabit telefonların ana yapısı uzun yıllar boyunca değiştirilmeye gerek duyulmamıştır çünkü gereken fonksiyonları yeterli seviyede yapabilmektedirler. Örneğin oldukça eski yıllardan kalan antika bir telefon bulduğunuzda gerekli bağlantıları yaparsanız cihaz bozuk değilse kolayca çalışacaktır ve antika telefon bile fişe takılır takılmaz işinize yarayacaktır.

Bir telefonun işlevini gerçekleştirebilmesi için biri kırmızı biri de yeşil olan iki kablonun gereken bağlantıların sağlanması gerekmekte olup, duvarda bulunan duylara, duylardan da santrallere mesaj iletimi yeşil ve kırmızı kablolar ile sağlanmaktadır. Yeşil kablo, konuşma sırasında ortak hat olarak işlev kazanmakta olup, kırmızı kablo ise telefon ve santral arasında 6 ila 12 volt arasında değişen 30 miliamperlik bi rakım taşımaya yaramaktadır. Ses dalgaları iletilerek kulaklıklarda  dalgalar sese dönüşmekte olup, akımın uzak mesafelere taşınabilmesi için frekans limitleri önem arz etmektedir.

Telefonun çalışabilmesi için çok düşük bir volt akımı yeterli olmakla beraber bu akım bakır telle sağlanmaktadır. Santralden taşınan 6 ila 12 volt arası akım zaten telefona getirildiğinden, telefon elektrik gittiği durumlarda bile çalışmaktadır. Telefon bu sayede ihtiyaç duymuş olduğu düşük volt akımını santralden doğrudan almaktadır. Santral sistemleri büyük batarya sistemlerine sahip olup, santralde büyük bir jeneratör de yer almaktadır. Santrallerin elektriği kesilmez ve telefonlarda bu nedenle kesinti meydana gelemez. Bu nedenlerden sabit telefonlarda elektrik konusunda bir sorun yaşanmamaktadır. Her şeye rağmen günümüzde sabit telefon kullanımı son derece kısıtlıdır. Hala iş yerlerinde yaygın olarak kullanılıyor olsada evlerdeki kullanım oranı %10’un bile altına inmiştir. Günümüzde 10 evden sadece 1’inde sabit telefonun bulunduğu düşünülmekte ve araştırmalar da bu düşünceleri destekler nitelikte olmaktadır. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Etiketler:
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)