Riders Republic İncelemesi

Fahri Gün 27 Kas 2021 Oyun 271  0

Yeni yazımızda Riders Republic oyununu masaya yatırıyor, genel hatlarına, artı ve eksilerine değiniyoruz. İşte detaylar…

Ubisoft tarafından geliştirilen ve yayınlanan Riders Republic oyunu, konsollar ve PC platformu için çıkışını gerçekleştirmiştir. Spor ve yarış türündeki oyunun çoklu oyuncu modu bulunmaktadır.

Ubisoft’un kış sporlarını biraz daha ileriye taşıyarak daha fazla ekstrem spor dalını işin içine kattığı bir oyun olan Riders Republic, pek çok farklı spor dalını ekran karşısında tecrübe etmenizi sağlıyor. Ubisoft Annecy’nin geliştiriciliğini üstlendiği oyun , genel hatlarıyla Steep’in sahip olduklarının üzerine daha fazla içerik koymayı vadeden bir yapım ve bu nedenle çok sayıda oyuncu tarafından merakla bekleniyordu.

Hikaye

Oyun içerisinde kendi oluşturmuş olduğunuz karakterle Suki ile tanışıyorsunuz. Suki, ekstrem sporlarında başarılı bir sporcu ve bizim potansiyelimizi farkediyor. Oyunda sahip olduğnuuz karakter ile her alanda en iyi olmaya , daha fazla sponsor bağlayarak daha iyi ekipmanlar elde etmeye çalışıyorsunuz. Ancak oyununun diyaloglar bakımından zayıf olduğunu, diyaloglarının genel itibariyle kötü yazıldığını belirtmek gerekiyor.

Oynanış

Oyunda üç ana kategoride bulunan ekipler ile çeşitli yarışmalara katılıyor ve katıldığınız yarışmalarda kazandığınız yıldızlarla ününüzü artırarak hem daha fazla para kazanmaya, hem de ekipmanınızı geliştirmeye çalışıyorsunuz. Oyunda yer alan üç ana kategori, katılabileceğiniz farklı mücadeleler sunmakta olup, ilk kategoride genelde normal zeminde yarışarak yüksek puan toplamaya çalıştığınız parkurlarda mücadele verdiğiniz bisikletler bulunmakta. Kar sporları ise ikinci kategoride yer alıyor. Üçüncü kategori ise hava mücadelelerini konu edinmekte olup, hava mücadelelerinde Steep’ten aşina olunan Rocketsuit, Wingsuit gibi ekipmanlar var.  Oyunda beş farklı kariyer modunda kullanılabilecek çok sayıda ekipman bulunmakta olup, oyun üç farklı kontrol şeması kullanıyor. Bu şemalardan biri olan Racer, kamera kontrolünü oyuncuya vermekte ve ana hareketleri basitçe yapmakta kullanılıyor. R2 ile hızlanıyor ve analoglar ile araca, kameraya yöne veriyorsunuz . Diğer tuşlar ile de akrobasik hareketleri sergiliyorsunuz. Trickster kontrol şeması ise araç kontrolünü ve hareketleri analoğa aktarıp kamera kontrolünü oyuncudan alıyor. Steem ise, Steep oyunundan aşina olunan kontrol şemasını sunuyor.

Karakter oluşturma kısmı fazla ayrıntılı olmayan oyunda belli yüz ve saç ayarlarını seçiyor, karakter boyutunu ise ayarlayamıyorsunuz. Ekipman kontrolleri biraz farklı gözüküyor ancak hızlı bir şekilde alışabiliyorsunuz. Hareketleri yapmak ise kolay ancak bunları bağlayarak yüksek puan almak gerek ve bu konuda ustalaşmanın zor olduğunu belirtmek gerekiyor.

Arcade oyunu olan Riders Republic, bu bağlamda simülasyon tadı almak isteyenlerin tercih edebileceği tarzda bir oyun değil. Oyunda buna bağlı olarak zamanı geri sarma sistemi bulunuyor fakat zaman sadece sizin karakteriniz için geri alındığından , diğer oyuncular için süre akmaya devam ediyor.

Oyun içerisinde yer alan beş farklı kariyer için sayısız etkinlik bulunuyor. Beş kariyer içerisinde 114 kadar farklı etkinlik ve 22 büyük etkinlik tipi var. Oyunda katılmış olduğunuz yarışları tek kişilik mod ile oynayabilirsiniz veya internet üzerinden bağlanarak diğer oyuncularla beraber oynayabilirsiniz. Tek kişilik modda NPC karakterlere karşı oynamıyorsunuz. Daha önce oynayan oyuncuların kayıtlarıyla mücadele ediyorsunuz. Oyunda yer alan kariyer yarışları sayesinde ekipmandaki tecrübenizi artırabiliyor ve yeni ekipmanlar kazanabiliyorsunuz.

Çoklu oyuncu modu gayet eğlenceli ancak oyuncu bulma süreleri bazen 5 dakikayı bulabiliyor ve bu oyuncuyu sıkabiliyor. Yine de oynayan oyuncu sayısının şu an için az olmaması sayesinde Mass Race esnasında oyuncu bulmak kolay oluyor. Massa Race’in genel olarak eğlenceli bir konsepte sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bir sürü oyuncu aynı esnada birbirlerini pist dışına itebilmek için yarışıyor.

Büyük açık dünya

Oyunun sahip olduğu açık dünyaya ayrı bir parantez açmak gerekiyor çünkü büyük ve güzel gözüken bir açık dünyası bulunuyor. Yine de dilerseniz etkinlikler arasındaki mesafeleri hızlı seyahat kullanarak geçebilmektesiniz. Oyunda haritayı gezerken çeşitli oyunculara rastlayabiliyorsunuz . İsmi sarı olarak gözüken oyuncuların doğrudan gerçek zamanlı olarak sizle beraber yolculuk edenleri, gri olanların ise daha önce o bölgede bulunanları temsil ettiğini belirtelim.

Grafikler

Güçlü bir görselliğe sahip olan oyunu özellikle 4K çözünürlük ile oynadığınız zaman çok güzel gözüken kumlu vadiler, yeşil nehirler, karlı dağlar ile karşılaşacaksınız. Bisiklet ile kumlarda fren yaptığınız zaman çıkan tozlar, karlar arasında kızağın bıraktığı izler çok güzel gözüküyor. Sadece bazı kaplamalar biraz zayıf gözüküyor ancak bu bir yarış oyunu olduğundan kaplamalara yakından bakmak bir ağaca toslamak gibi durumlar dışında oldukça zor. Bu yüzden büyük bir sorun değil. Elbette görsellik iyi olduğu zaman performans konusunda soru işaretleri meydana geliyor. Ancak oyunun görsel açıdan iyi olduğu gibi performans olarak da iyi olduğunu, optimizasyon konusunda sıkıntılı gözükmediğini belirtelim. Bu da oyunun en önemli artılarından biri.

Sonuç

Nitce itibariyle Riders Republic her ne kadar ufak tefek eksiklikleri olsada gayet keyifli bir oyun. Büyük açık dünyası, çok sayıda yarış etkinliği ve güçlü grafikleri ile tercih edebileceğiniz video oyunlarından biri.

İnceleme Puanımız : 8.4 / 10

Etiketler:
Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)