RAM’in Doğru Çalışıp Çalışmadığını Anlama Yöntemi

Fahri Gün 06 Mar 2021 Bilgisayar 558  0

Yeni yazımızda bilgisayarınızda bulunan RAM donanımının düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl tespit edebileceğiniz ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz.

Bilgisayar RAM’inin doğru çalışıp çalışmadığı  cihazınız için oldukça önemli bir husus olup bunu test edebilmek için bazı test araçlarından yardım almanız gerekiyor. Bu noktada test için MemTest86 aracını tavsiye edebilir. Söz konusu araç bir program olarak internet üzerinden indirilip cihaza kurulabiliyor ancak bilgisayarınıza indireceğiniz zaman güvenilir bir kaynaktan indirme yapmaya dikkat edin.

Programın en önemli özelliklerinden biri harici bellekten root edilebilir test aracı olmasıdır. Dolayısıyla bilgisayarınız açılmadığında farklı bir bilgisayardan harici belleğe yazdırarak belleği kendi bilgisayarınıza takabiliyorsunuz.

MemTest86 programını cihazınıza indirdikten sonra kurulumun ardından gelen ISO dosyasını harici belleğe yazdırınız ve bilgisayarınızı kapatıp ön yükleme ekranında yeniden başlatınız. Tarama otomatik olarak başlayacak olup test aracı siz onu durdurana kadar analiz yapmaya devam edecektir. Bunun birinci nedeni ise RAM’in uzun süreli kullanımlarda ve farklı koşullar içerisinde nasıl bir reaksiyon ortaya koyduğunu anlayabilmektir. Genellikle birkaç dakikalık test yeterli olmaktadır. Birkaç dakikalık testin sonrasında herhangi bir hata görmediğinizde ESC tuşuna basarak testi sonlandırınız.

Bu arada bu programın ücretli bir versiyonunun da bulunduğunu ancak ücretsiz versiyonun hemen hemen her işinizi kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz hususunda yeterli geleceğini belirtelim.

Etiketler:
BIOS Pili Değiştirme Rehberi
Monster Kurucusu İlhan Yılmaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Grace Hopper Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kioxia Exceria Plus İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)