Radyo Astronomi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 05 Tem 2024 Teknoloji 65  0

Bu içerikte radyo astronomiye ilişkin olarak bilinmesi gereken temel unsurlara yer veriyoruz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Evrende bulunan çoğu nesnenin geniş bir spektrumda radyasyon yaymakta olduğu bilinmektedir ve söz konusu spektrum elektromanyetik spektrum olarak isimlendirilir. İnsan gözünün algılayabildiği görünür ışığın yanında X-ışınları, radyo dalgaları gibi insan gözünün algılayamadığı elektromanyetik dalgaları da kapsar.

Gezegenler ve yıldızlar başta olmak üzere bir yığın gök cismi ile dolu olan Uzay çok büyük bir evren olsada insan bu gök cisimlerinden sadece birkaçını görme kapasitesine sahiptir. Örneğin basit bir teleskop kullanıldığında bile güneş sistemindeki gezegenlerin daha net görülebilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra yüzlerce ışık yılı uzakta yer alan gök cisimlerini görebilmek için hem hassas hem de gelişmiş sistemlerin kullanılması gerekmektedir. Radyo astronomi de bu bağlamda devreye girmekte, bu hassas sistemleri içermekte ve evrenin gözlemlenebilmesinde bunlardan yararlanmakta olan bilim dalı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amerikan mühendis Karl Guthe Jansky uzaydan gelmekte olan radyo dalgalarını tespit eden ilk insan konumundadır. Karl Gruthe Jansky tarafından bu yönde yapılan keşif o dönemde halk tarafından çok büyük bir ilgi görsede dönemin astronomlarının fazla ilgilisini çekmemiştir. Yine de Karl Guthe Janksy’nin çalışmalarını temel almakta olan Grote Reber adlı bir radyo mühendisi, evinin bahçesine 9.5 metre çapında radyo teleskobu inşa etmiştir. 1950’li yıllarla beraber uzayın gözlemlenmesinde radyo dalgalarının kullanımı hususu daha da önemli bir hale geldi ve böylece radyo astronomi bilimi gelişti.

Radyo Teleskop

Radyo dalgaları, tozdan, atmosferden ve bulutlardan kolaylıkla geçebilmekte olup, radyo dalgalarının algılanabilmesi için ise son derece büyük antenler gerekmektedir. Çünkü gök cisimleri çok uzakta olduklarından yeryüzüne ulaşabilen radyo dalgaları son derece zayıf haldedir. Günümüzde Radyo teleskoplar en az 100 metre ve üzerinde çaptadır. Bazı radyo teleskopları ise yüzlerce metre çapında antenlere sahip olmasıyla bilinmektedir.

Etiketler: , ,
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!
Nesne Tanıma Algoritmaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)