Projeksiyonlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 19 May 2022 Teknoloji 179  0

Günümüzde özellikle eğitim için yaygın olarak kullanılan projeksiyonlar ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte detaylar…

Projeksiyonlar beyaz bir perdeden ve sürgülü mekanizmadan oluşmakta olan, düzleme görüntünün ışık olarak aktarılmasını sağlayan sistemlerdir. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen projeksiyon cihazlarının içerisinde lamba yer almakta olup, bilgisayar ile etkileşimi yapılarak sinyaller aracılığıyla medya oynatıcısında yer alan görüntünün perdeye yansıtılması işlemini uygulamaktadır.

Projeksiyonda ışık yoğunluğu ayarlanabilir ve renk ayrıştırmasını cihaz kendiliğinden yapar. Birbirinden ayrılan renkler birleştirici tüpte toplanarak görüntünün net hale getirilmesi sağlanır. Oluşturulmakta olan görüntü, lens aracılığı ile perdeye aktarılır. Projeksiyonlar kullanım alanları bakımından kullanım yerine göre farklı ek özellikler barındırır. Kısa ve uzun mesafeli projeksiyon sistemleri farklılıklar arz etmektedir. Sınıflarda ve evlerde kısa mesafeli sistemlerden yararlanılır ancak geniş alana sahip olan büyük salonlarda daha uzun mesafeli projeksiyonların kullanılması gerekir. Projeksiyon mesafesi arttıkça kullanılan perdenin boyutunun da artırılması gerekir. Yüksek optik değere sahip olan projeksiyonlar daha kaliteli bir görüntü sağlayabilir.  Eğitim seminerlerinden satış pazarlama departmanlarına kadar pek çok farklı kullanımı bulunan projeksiyonların kalitesi anlamında çözünürlükten çok ışık akışına dikkat edilmesi gerekiyor.

Tasarım olarak farklı amaçlara hizmet edebilecek şekilde tasarlanmakta olan projeksiyon cihazlarını, kalite anlamında ışık akışına bakarak anlayabilirsiniz. Yüksek kontrastlı projeksiyonlar iki özelliği birden sağlar ve sinema sistemlerinde bulunmakta olan üç boyutlu filmler için de kullanılırlar. Kumandalı olmakla beraber USB vasıtasıyla direkt başlatılabilen ve yüksek dahili hafızaya sahip olan modellerin de bulunduğu bilinmektedir.

Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)