Programların Çalışacağı İşlemci Çekirdeklerini Seçmek

Fahri Gün 14 Kas 2019 Bilgisayar 404  0

Bu yazımızda programları çalıştıran işlemci çekirdeklerinin nasıl ayrılabildiğine değiniyoruz. İşte detaylar…


Sistem genelinde yazılımlarca kullanılacak işlemci çekirdeğini sınırlayabilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken bazı adımlar var. İlk olarak Windows + R tuş kombinasyonunu kullanıp Çalıştır ekranını açın. msconfig.exe yazıp çalıştırın. Ön yükleme sekmesine tıklayıp işletim sistemini seçin ve gelişmiş seçeneklere tıklayın.

İşlemci sayısı seçimi


Gelişmiş seçeneklerden sonra çıkan pencerede işlemci sayısı seçimi yapın. Windows uygulamalarında kullanıma sunulacak işlemci sayılarını seçip sonrasında değişiklikleri onaylayıp bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Bir uygulamayı belirli sayıda işlemci çekirdeğini kullanarak çalıştırmak için ilk olarak Windows + R kombinasyonuyla Çalıştır ekranını açın ve çalıştır ekranında cmd yazıp komut istemini görüntüleyin. Komut istemine girdikten sonra cd Uygulama_konumu komutunu alana girin.Start / affinity X uygulama.exe komutunu yazın. Bundan sonrasında aşağıdaki listede yer alan onaltılık değerler işinize yarayacaktır.

Örnek:

start /affinity 1F iexplore.exe
Bahsettiğimiz uygulama kısımlarına hangi uygulamayı çalıştırmak istiyorsanız o uygulamayı girmeniz gerekiyor..

Değerler:


CPU ID (n) ) (2n-1) (X)
CPU0 1 1 1
CPU1 2 3 3
CPU2 4 7 7
CPU3 8 15 F
CPU4 16 31 1F
CPU5 32 63 3F
CPU6 64 127 7F
CPU7 128 255 FF
Siz bu tablodaki ifade edilen değerler üzerinde hangisini seçerseniz CPU çekirdekleri de ona göre kullanılacak. Mesela 7F seçerseniz o halde CPU, 0’dan itibaren toplam 7 çekirdeğini kullanıyor olacak.


Hali hazırda çalışan uygulamayı ayarlamak


Bunun için de ilk olarak Görev Yöneticisi’ni açıp Ayrıntılar sekmesine girin ve seçmek istediğiniz uygulamayı seçip ‘Benzeşmeyi Ayarla’ komutuna tıklayarak açılan pencerede de işlemci çekirdeği seçimi yaparak işleminizi tamamlayın.
Kioxia Exceria Plus İncelemesi
ASUS ROG Strix Scope RX Detaylı İnceleme
NVIDIA RTX 4080 Ekran Kartı İncelemesi
ViewSonic VX2418C İnceleme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)