Podcast Yayını Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fahri Gün 20 Ara 2022 Teknoloji 556  0

Bu yazımızda Podcast yayını yapacakların dikkat etmesi gereken unsurlara değinmekteyiz. İşte detaylar…

Podcast yayınları canlı ses kayıtlarını sonradan dinleme v.b. imkanlar sağlamakta olup, ilk olarak iPod müzik oynatıcıları ile ortaya çıkmıştı. Podcastler müzik oynatıcılara, bilgisayarlara veya telefonlara yüklenerek oynatılabiliyor. Ses yüklemeye imkan tanımakta olan çoğu platform podcast servisi de sağlıyor.

 Podcast kayıtlarını indirebilmek için kullanılabilecek uygulamalar bulunuyor: Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts bunlar arasından önde gelen servisler olarak dikkat çekiyor.

Podcast yayını yaparken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunuyor. Bunlara dilerseniz maddeler halinde değinelim:

Konunun Belirlenmesi

Podcast konusunun belirlenmesi en önemli unsurlardan biridir. İnsanların ilgisini çekebilecek nitelikte, kendinizi de iyi hissettiğiniz bir konu bulmanız gerekiyor. Bu hususta doğru seçeneği seçmeniz önem arz ediyor. Spor, teknoloji, kültür-sanat, bilim v.b. üzerine podcastler bu hususta beğenilen konular arasında kabul ediliyor. Aynı zamanda ülkemizde komedi alanındaki podcastlere büyük bir ilgi gösteriliyor. Sonuç olarak kendinize uygun konunun belirlenmesi başarılı olabilmek adına temel faktör olarak öne çıkıyor.

Ekipman Kurulumu

Kaliteli bir ekipmana sahip olabilmek podcast kaydı yapabilmek için en önemli unsurlardan biridir. Podcastler sadece sesli dosyalar olduğu için ses performansı bakımından kötü bir durum meydana gelmemesi önem arz ediyor. Başlarken orta kalitede bir mikrofona sahip olmak ideal olabilir. Ancak cızırtı sorunu meydana getirmeyen bir mikrofon olması önem arz ediyor. Kaliteli bir ses için POP filtresine gereksinim bulunmaktadır. Eğer ileride podcaste konuk almaya başlayacaksanız ekstra mikrofonlara ve ses yalıtımına ihtiyacınız olacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Aynı zamanda ses efektleriyle ilgili olarak sessiz bölümlerin çıkarılması ve genel kurgu ses düzenleme programlarına gereksinim olacaktır.

Podcast’in Birden Çok Platforma Yüklenmesi

Podcast kaydını yaptıktan sonra kaydın farklı platformlara yüklenmesi iyi olabilmektedir çünkü çoğu podcast dinleyicisi her ne kadar Spotify , Apple Podcast’i kullanmayı seçsede farklı platformları kullanmakta olan çok sayıda kullanıcı da vardır. Bu yüzden podcastinizin daha çok ilgi görmesi açısından önem arz eder.

Etiketler:
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)