PlayStation 5 Çıkış Tarihi ve Son Gelişmeler

Fahri Gün 24 Oca 2019 Oyun 506  0

Sony’nin merakla beklenen yeni konsol sürümü PlayStation 5 ne zaman çıkacak ve ne gibi özelliklere sahip olacak? Bu konuda önemli bazı gelişmeler yaşandı.

Konsol tarafında şu ana kadar en fazla kullanılan oyun konsolları hep Sony’den çıktı. Elbette bir dönemin efsanesi olan Atari’yi de unutmamak gerekli ancak son yıllara baktığımızda Sony’nin PlayStation konsolunun diğer konsollara karşı bariz bir üstünlüğü söz konusu.

E3 2020 heyecanı

Kullanıcılar uzun bir süredir PlayStation 4 konsolunu kullanıyorlar ve bu konsolun şu an son derece popüler olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak yakında PlayStation 4’ün yerini PlayStation 5 alacak gibi gözüküyor. Şu ana kadarki sürece baktığımız zaman en çok dikkat çeken gelişme konsolun 2020 yılındaki E3 Fuarı esnasında tanıtılacak olmasıydı. Ancak Twitter kaynaklı sızıntılar, PlayStation 5’in özelliklerine dair de bilgiler sunuyor.

Yeni nesil donanımlar!

Bilgilere göre PlayStation 5 konsolu AMD’nin Gonzalo yeni nesil işlemcilerinden güç alacak. Bu işlemcilerin minimum AMD Zen+ mimarisiyle gelmesi ve tıpkı PlayStation 4 Pro modelinde olduğu gibi 8 çekirdekli yapısını koruması bekleniyor. Yeni nesil bir işlemcinin yanında grafik işlemci tarafında da en az 1 GHz hızındaki Navi mimarisinin kullanılmasını beklemekteyiz. PlayStation 5 konsolu E3 fuarında tanıtılacağı zaman büyük olasılıkla en yeni nesil donanımlarıyla karşımıza çıkacak. Çünkü aynı fuarda önemli rakip Xbox 2’nin de tanıtılacağını belirtelim. Bu yüzden Sony işi sağlama almak, arkasına almış olduğu rüzgarı iyi kullanmak ve konsol tarafında liderliğini pekiştirmek için tüm gücünü sarfediyor.

Özel oyunlar!

PlayStation tarafında özel oyunların da yine oldukça etkisi olacak. God of War, Red Dead Redemption 2 gibi son dönemin en popüler oyunları PC platformuna gelmedi. PlayStation 5 grafiksel anlamda da biraz daha üstüne çıktığında ve özel popüler oyunlar sunulmaya devam ettiğinde PC tarafında daha fazla sorun söz konusu olabilir.

PC – konsol rekabetinde önemli viraj

Şu an ülkemizde PC donanımlarının fiyatlarının da bir hayli yükseldiğini, konsol almanın şu an daha avantajlı gözüktüğünü belirtelim. Ancak ilerleyen günlerde ne olacağı elbette bilinmez. Gelişmelerin yakın takipçisi olacağız.
Etiketler:
The Witcher 3 Oynamayan Kalmasın! Sadece 15 TL Oldu!
LoL Maç Geçmişi İzleme Yöntemi
Repack Tanımı Hakkında Bilgiler
Battlefield 1 İçin Büyük Çaplı Yeni İndirim !

Yorum Yapmayı Unutmayın :)