Plasebo Etkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 17 Ara 2022 İnternet 224  0

Yeni yazımızda plasebo etkisine ilişkin olarak bilinmesi gereken hususlara değiniyoruz. İşte detaylar…

Plasebo, Latince’de hoşnut etmek anlamına gelmekte olan bir kelimedir. Türkçesi bir kişinin ilaç aldığını sanması fakat gerçek bir ilaç olmadığını bilmemesi, gerçek sandığı ilacın tedavisine cevap verdiğini düşünmesidir.

İnsanlar uzun yıllardır hastalıklarla mücadele ediyor ve sorunlarına çözüm arıyorlar. Ancak bazen bir hastalığın tedavisi istenen sonucu vermeyebiliyor ve psikolojik olarak bir çözüm bulunamayabiliyor. Plasebo etkisi ile bir hastalığın verdiği acının düşürdüğüne inanılmakta. Bir hastaya tedavi gördüğü sırada hiçbir etkisi olmayan bir hap veya enjeksiyon verilirken vücuduna aldığı zaman ona ilacın ona iyileştireceğini ifade ettiğinizde hastanın ağrılarında biraz azalma meydana gelecektir çünkü hastanın kendini psikolojik olarak daha iyi hissetmesi sağlanacaktır. Öte yandan plasebo etkisinin hastayı kanser gibi önemli rahatsızlıklarda iyileştirmesinin zaten mümkün olmadığını bilmek, örneğin tümör gibi sorunlarda tümörü küçültmesi gibi bir durumun olmayacağını bilmek gerekmektedir. Yani kanser hastası birine plasebo etkisi uygulayıp iyileşeceğini düşünmek iyi bir fikir olmayacaktır.

PLasebo etkisi özellikle uykusuzluk problemi yaşayan hastalarda kullanılmakta olup, daha İyi hissetmelerine yardımcı olduğu biliniyor. Genelde baş ağrısı, depresyon, mide bulantısı gibi hastalıklara ilişkin semptomların azaldığı da tespit edildi. Elbette plasebonun sahtekarca amaçlar için kullanıldığı da bilinen bir gerçektir.

Etiketler:
Ağda Kayıtlı Değil Sorunu Çözümü
Google Bard Hakkında Bilgiler
Julia Programlama Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Genç Yaşta İntihar Eden Bilgisayar Dehası : Alan Turing

Yorum Yapmayı Unutmayın :)