Pilotluk Mesleğine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 13 Eki 2022 Teknoloji 391  0

Bu yazımızda pilotluk mesleğine ilişkin bilinmesi gereken hususlara değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

Uçak teknolojisinin gelişmesiyle beraber pilotlara olan ihtiyaç daha da arttı ve günümüzde pilotluk en kazançlı ve en prestijli mesleklerden biri olarak bilinmektedir.

Pilotluk mesleğini icra edenlerin bu mesleğe girebilmek için büyük engelleri aşmak durumunda olduklarını belirtmek gerekiyor. Sağlık konusunda önemli bir engellerinin olmaması gerekmekte olup, girmiş oldukları testlerden başarıyla ayrılmış olmaları ve bunun yanında gereken nitelikleri karşılamaları gerekmektedir.

Hava yolu taşımacılığında görev yapmakta olan pilotlar hava taşıtlarını uçururlar ve bunun yanında gerek kokpit gerek uçaktaki genel önemli iletişimi sağlayıp, gereken durumlarda kritik kararlar vererek liderlik etme vasfına sahiptirler.

Uçağın tüm güvenlik sistemlerinin doğru olarak çalıştığından emin olması gereken pilotların, uçuş sırasında yaşanan sorunları da çözmesi gerekmektedir. Seyahat sonunda uçuşla ilgili bilgileri ve sorunları içeren bir rapor sunmalıdır. Uçağın performansının korunması için gereken önlemleri almalıdır. Yakıt seviyesinin ekonomi ve güvenlik için dengede olmasını sağlamalı ve uçuş sırasındaki irtifayı, rotayı ve yakıt hesaplamalarını uçuş öncesinde hazırlamalıdır. Pilot olmak isteyen bir kişinin takım çalışmasında başarılı olması, iyi iletişim kurabilmesi , yoğun stres altında sakin kalabilmesi, en zor anlarda bile doğru karar verebilme kabiliyetine sahip olması gerekmektedir.

Pilot olabilmek için pilotaj eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamak gerekmektedir. Pilotaj eğitimlerinin en az dört yıllık olmak üzere özel ve devlet üniversitelerinde verilmekte olduğunu da belirtelim. Ülkemize ÖSYM sınavlarıyla katılınabilecek olan 10’un üzerinde pilotaj bölümü yer almaktadır. Bölümler sayısal ile alım yapmaktadır. Pilotaj eğitimi ve askeri pilotluk gibi seçenekler bulunmakta olup. Bunların dışında uçuş lisansı alabileceğiniz kurumlar bulunur. Bu kurumlara katılım gösterebilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce ruhsat alan herhangi bir uçuş okuluna başvurup ücretli eğitim alabilir, uçuş lisansına sahip olabilirsiniz. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün hazırladığı Havacılık İngilizcesi Yeterlilik Sınavı’ndan başarı ile geçmek gerekebilir.

Etiketler: ,
Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)