Petya Fidye Yazılımı

Petya Fidye Yazılımı Tehlike Saçıyor

ibrahim KIZILIRMAK 28 Haz 2017 İnternet 552  0

Siber dünyanın en büyük sorunlarından birisi fidye yazılımları olmaya başladı. Hemen her gün yeni bir sorun haberiyle gündeme gelen fidye virüsleri, siber dünyanın son dönemde en tehlikeli olan virüsleri olarak da değerlendirilebilir. Birkaç ay öncesine kadar en tehlikeli virüslerden biri olarak gösterilen WannaCry virüslerinde de kullanıcılar aynı durum ile karşı karşıya kalmıştı. Tüm dünya genelinde ciddi bir oranda bilgisayarları ele geçirdiği belirtilen yeni virüs sorunu nedeniyle kullanıcıların bilgilerinin ele geçirildiği ve hatta birçok sisteminde siber saldırı nedeniyle çöktüğünü de duymuştuk. Tam WannaCry virüsü etkisini kaybetmeye başladı derken şimdi ise Petya Fidye Yazılımı gündeme geldi.,

Petya Fidye Yazılımı Nedir?

Binlerce bilgisayara sızdığı belirtilen Petya Fidye Yazılımı tam anlamıyla bir örümcek ağı gibi yayılıyor. Virüsün önemli internet sitelerini ve önemli veri tabanlarına yayılarak çok daha hızlı bir şekilde bulaşma potansiyeli elde ettiği belirtiliyor. Bu şekilde sadece Salı gününden bu yanan 12 binin bilgisayara yayıldığı belirtilen Petya Fidye Yazılımı, Windows’un belli başlı güvenlik açıklarından yararlanarak tamamen sistemi ele geçiriyor.

Petya Fidye Yazılımı

Sistemin ele geçirilmesinden sonra kullanıcıların tüm dosyaları ise kilit altına alınıyor. Petya Fidye Yazılımı’nın bulaştığı bilgisayarlarda bu yazılımların tüm kullanıcı dosyalarını şifrelediği belirtiliyor. Yapılan şifreleme sonrasında ise kullanıcıların 300-600 dolar arasında bitcoin olarak ödeme yapması isteniyor. Kaspersky tarafından verilen bilgilere göre bu rakamları ödemezseniz virüs bilgisayar erişiminizi tamamen ele geçiriyor ve verilerinizi siliyor.

Güncellemeleri Mutlaka Yapın

Daha önce yayınlanan fidye virüslerinde olduğu gibi Petya Fidye Yazılımı içinde belli başlı güvenlik önlemleri yayınlandı. Doğrudan yazılım uzmanları tarafından verilen bilgilere bakacak olursak virüs Windows açıklarından faydalanıyor. Virüs açıklardan yararlandığı için mutlaka sistem güncellemelerini yapmanız gerekiyor.

Özellikle son yayınlanan Windows işletim sistemi güncellemesiyle beraber söz konusu açıkların kapandığı belirtiliyor. Petya Fidye Yazılımı sorunlarından kurtulmak için mutlaka en güncel işletim sistemlerine yönelin. Mutlaka düzenli olarak güncellemeleri kontrol etmeniz gerekiyor. Güncellemeleri yükledikten sonra iyi bir programla virüs taramalarını da düzenleyin.

Gmail Hesabını Silme Yöntemi
Telefon Kullanarak YouTube’da Canlı Yayın Yapma Yöntemi
WhatsApp Tarih Zaman Ayarlarını Yapma Yöntemi
MKV Videoyu MP4’e Çevirme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)