Pawn of the Dead İncelemesi

Fahri Gün 13 Nis 2021 Oyun 228  0

Pawn of the Dead oyununu masaya yatırıyor, oyun ile ilgili detaylara değiniyoruz. İşte incelemeye ilişkin detaylar…

Aslan Game Studio tarafından geliştirilen ve yayınlanan sıra tabanlı strateji oyunu Pawn of the Dead , Türk yapımı bir oyun olması ile dikkat çekmektedir.

Pawn of the Dead tam sürüm haline geçmeden önce uzun bir süredir erken erişimde idi. Erken erişim sürecinde dahi teknik aksaklıkları minimum seviyede tutmayı başaran ekip, oyunlarının kısa sürede dikkat çekmesini sağlamıştı.

Strateji oyunu Pawn of the Dead, sade ve basit bir arayüze sahip olup, oyunda bir taraf diğer tarafı yenmeye ve kralını köşeye sıkıştırmaya çalışmakta. Oyuna başlarken eğitsel kısmı muhakkak öncelik olarak belirlemeniz gerekmekte çünkü bu oyun alıştığınız satranç tarzından daha farklı. Temel mekanikleri bakımından normal satrançtan farklarını göstermekte olan oyunda senaryo modu da bulunmakta olup, senaryo modu tam sürüm ile kendisini gösterdi.

Oyunda her perdede 16 bölüm yer almakta olup oyunun zorluğunu her defasında ayarlayabilmektesiniz. Hikayenin geri kalanını tahmin etmek ise hem zor hem de keyifli olup, senaryo modu konusunda gerçekten de başarılı bir yapım ve hikaye anlatımı konusunda ilginizi çekebilir. Senaryo modunu bitirdikten sonra da bir takım mücadelelere katılabiliyorsunuz.  Aynı zamanda Steam Remote Play özelliği sayesinde de arkadaşlarınıza meydan okuyabilmektesiniz. Bunu gerek klasik satranç modunda gerekse Pawn of the Dead modunda yapabilmeniz de güzel bir özellik olmuş.

Oyun içerisinde rastgele oluşturulmuş bölüm algoritması da bulunmakta olup, bu bölümlerde sizin belirlediğiniz yapay zekalarla mücadele de edebiliyorsunuz. Bu modda kendinizi alışılagelmiş durumların dışında buluyorsunuz. Böylece sanki devam etmekte olan bir hikayeyi ilerletiyor hissine kapılabilirsiniz ve bunun da ayrı keyifli olduğunu söyleyebiliriz.

Pawn of the Dead yapımında mezarlık, gotik harebeler, kasaba ve kale olarak dört farklı temel harita bulunmakta olup bunların hepsi güzel gözükmekte ve farklı ambiyansları oyuncuya sunmakta. Aynı zamanda herhangi birini seçmek istemeyen kullanıcılar düşünülerek boş oyun dünyası da sunulmuş.

Pawn of the Dead yapımı müzik tarafında ise biraz yetersiz kalıyor. Ancak senaryo modundaki Türkçe seslendirmelerin çok iyi olması, bu noktada sizlere müzikler konusundaki eksikliği unutturuyor. Oyunun ses efektleri konusunda da iyi iş çıkardığını belirtmek gerekiyor.

Sonuç

Oldukça keyifli, özellikle bu türü seviyorsanız eğlenerek oynayabileceğiniz bir oyun. Türk geliştirici tarafından hazırlanması da dikkate değer olup, oyunun süresi ise sizin satranç kabiliyetinizle ilgili bir durum.  Steam üzerinde 15,50 TL fiyat etiketinden satın alabileceğiniz yapım, fiyatına nazaran gayet iyi işler çıkarıyor.

Öne çıkan artıları:

  • Satranç oyunlarına özgün bir dokunuş yapıyor
  • Türkçe seslendirme bulunuyor
  • Bölüm tasarımları iyi

Öne çıkan eksileri:

  • Arayüz biraz fazla sade
  • Müziklerin çeşitlilik kazanması gerekiyor

Etiketler:
İnternet Kafelerin Vazgeçilmez Oyunları
Steam’de Oyun Oynamadan Kart Elde Etme Yöntemi
Bir Kez Daha Oynamak İsteyeceğiniz 5 RPG
Çıkışı 2022 Yılına Ertelenmiş Olan PlayStation 5 Oyunları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)