Pardus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 26 Nis 2022 Genel 419  0

Pardus işletim sistemi TÜBİTAK UEKAE tarafından geliştirilen milli bir işletim sistemi olarak öne çıkmaktadır. İşte detaylar…

Milli işletim sistemi olarak lanse edilen Pardus, TÜBİTAK UEKAE tarafından geliştirilmiştir. Pardus işletim sistemi projesine ilk kez 2003 yılına başlanmıştır ve ilk sürümü 2005 yılında CD olarak çıkmıştır. İlk güncellemesi ile birlikte Pardus 1.0 2006 yılında kullanıma sunulmuş, ilk kurumsal sürümü ise 2007 yılının ikinci yarısında çıkmıştır. İkinci kurumsal sürümü ise 2011 yılında Kurumsal 2 olarak kendisini göstermiştir.

Açık kaynak kodlu özgür bir işletim sistemi olan Pardus, Türkçe ve Milli bir işletim sistemi olmasıyla öne çıkmaktadır. Pardus işletim sisteminin aynı zamanda çoklu dil paketi ve desteği de bulunmakta olup, esnek yapıda olması ve kurumlara göre özelleştirilebilmesi ile de taktir toplamakta olan bir işletim sistemidir. Gelişime açık bir yapısı da bulunmaktadır. Pardus ile TUBİTAK UEKAE tarafından sağlanan özel ekipler sayesinde hizmet seviyesi anlaşmaları yapılmış, böylece kurumlara destek sağlanmıştır.

Ülkemizin katma değerinin yükseltilmesini amaçlamakta olan Pardus, milli bir işletim sistemi olmasının yanında yerel bilgi birikimi oluşturmayı amaçlamıştır.  Tübitak UEKAE tarafından Pardus ile ilgili olarak oluşturulmuş eğitim programları bulunmakta, kurum çalışanlarının istenen seviyelere gelmesi amaçlanmaktadır. Ankara Emniyet Müdürlüğü,  Pardus, Devlet Planlama Teşkilatı, İSKİ, Petrol-İş Sendikası, Radyo Televizyon Üst Kurumu, TÜBİTAK, EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), İTÜ, ODTÜ gibi kurumlarda hizmet seviyesi anlaşmaları ile kullanılmaya başlanmıştır.

PUBG Taarruz Tüfekleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
YouTube Kısıtlı Modu Deaktif Hale Getirme Rehberi
TikTok Üzerinde Yaş Değişikliğinde Bulunma Yöntemi
Discord Netflix Botu Kullanma Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)