Paint Uygulaması Sanılanın Aksine Son Bulmuyor

ibrahim KIZILIRMAK 25 Tem 2017 Bilgisayar 672  0

Windows işletim sisteminde dikkat çeken birçok varsayılan uygulama bulunuyor. Hemen hemen her Windows sürümünde, Microsoft hem kullanım deneyimini arttırmak hem de kullanıcıların dışa olan bağlılıklarını azaltmak adına sürekli yenilediği varsayılan uygulamalarını zenginleştiriyor da.

Yazılım devinin izlediği bu yol içerisinde varsayılan olarak sunulan uygulamalardan birisi de Paint, Windows işletim sisteminde kullanılan Paint uygulaması artık hemen hemen herkesin bildiği gibi çeşitli resim dosyalarını düzenleyemeye ve yenilerini oluşturmaya olanak veriyor. Uzun yıllar boyunca kullanılan uygulamanın son günlerde ise kaldırılması gündemde. Microsoft’un yenilenme çalışmaları kapsamında kısa süre önce son bulacağı yönünde açıklamalar yapılan Paint uygulaması için bugün yeni bilgiler de ortaya çıkmış durumda.

Paint Uygulaması Kullanıma Devam Edecek

Aslında konunun ortaya çıkmasının nedeni Microsoft’un Windows 10 sonrasında başladığı yenilenme çalışmaları. İlk olarak menü düzenlerini değiştiren, ardından tüm kontrol sisteminde yeniliklere giden Microsoft, artık varsayılan uygulamalarda da yeni nesle geçiş yapmaya çalışıyor. Bu noktada ilk hedeflerden biri olan Paint uygulaması içinde kısa süre önce yeni bir yüz yayınlanmıştı.

Paint

Paint 3B olarak yayınlanan bu yeni yüz sonrasında ise eski uygulamanın kaldırılacağı açıklamaları geldi. Microsoft tarafından verilen bilgiden sonra Paint Windows 10 için kaldırılacak söylentileri ortaya çıktı ve nitekim gelen doğrulamalar sonrasında da bundan sonra Windows yeni sürümlerinde Paint uygulamasının yüklü olarak gelmeyeceği belirtildi.

Kararın alınmasının hemen ardından gündem olan konu hakkındaysa birçok kullanıcı mesajlar göndermeye başladı. Kullanıcılar uygulamanın devam etmesini isterken yeni bir detay daha ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu detaya göre Paint aslında sanıldığı gibi son bulmuyor. Sadece artık Windows işletim sisteminde doğrudan yüklü olarak gelmeyecek. Bunun yerine Windows uygulama mağazaları üzerinden eski tip uygulamayı indirip kullanıcı kendi isteğine göre yükleyebilecek. Neden böyle bir karar alındı bilinmez ama bu şekilde Microsoft’un daha kazançlı çıkacağı kesin.

Windows XP’yi Efsane Yapan Özellikler
ASUS TUF Gaming Dash F15 Modeli Resmen Tanıtıldı
Her Bilgisayarda Bulunması Gereken Ücretsiz Yazılımlar
MacOS Cihazda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)