Özel Plaka Almak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 19 Eyl 2022 Teknoloji 224  0

Özel plaka taktırmak hususunda bilinmesi gereken unsurlara değinmekteyiz. İşte özel plaka alınmasıyla ilgili bilinmesi gerekenler…

Sıfır bir araca özel plaka taktırmak için aracı noterde üstünüze almadan önce plaka sorgulaması yaparak plaka revize edin. Ardından seçmiş olduğunuz plakanın özel plaka ücretini ödeyerek makbuzunu yanınıza alıp notere gidin. Tescil işlemlerine başlamadan önce de özel plaka takılacağını belirtin. Böylece noter gerekli işlemi yapıp size evrak verecektir. Bu evrakla Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na gidip plakanızı alabiliyorsunuz.

Özel plaka tutarları

Özel plakanın tutarı, alacağınız plakaya göre değişir. Örneğin GS, FB, EFE, CEM gibi popüler olan plakalı almaya çalışırsanız yüksek ücret ödemeniz gerekir. Ancak popüler olmayan isimler için fazla ücret ödemeniz gerekmez. Özel plakalarda vergi de devreye girmekte olup, bu rakam sabit değildir ve sürücünün beyan ettiği total gelire göre değişkenlik gösterir. Yılda 150.000 TL gelir elde eden bir vatandaş için 3000 TL civarındadır.  Özel plakanın fiyatları ise 500 TL’den başlayarak 100.000 TL gibi rakamlara çıkabilir. Bu dediğimiz gibi alınan plakaya göre değişkenlik gösterir.  En çok kullanılan isimlere yönelik plakalar daha pahalı olurken, fazla kullanılmayan üç harfli özel plakalar daha ucuz olabilmektedir.

Özel Plaka Sorgulaması

Bir özel plakayı sorgulamak için Emniyet Genel Müdürlüğü sistemini kullanabilir, söz konusu sistem aracılığıyla özel plakanın müsaitlik durumuna göz atabilirsiniz. İstediğiniz plaka eğer doluysa almanız mümkün değildir. Bu işlem ancak plakanın sahibini bularak ondan satın almanızla mümkün olur. İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürlüğü Online İşlemleri bölümüne girerek plaka sorgulaması yapıp çıkan özel plaka sorgulama ekranında harf ve rakam kombinasyonundan seçiminizi yapıp eğer uygun ise Plakayı Ayır komutunu verebilir, sonra da notere giderek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Konuya dair yorumlarınızı ve yardım taleplerinizi aşağıdaki bölümden iletebilirsiniz.

Etiketler: ,
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)