Oyunlardaki Level Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 21 Ağu 2023 Oyun 222  0

Yazımızda video oyunlarındaki level, Türkçe adıyla seviye sistemi hakkında bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz.

Video oyunu dünyasında seviye sistemi, oyunun yapısı ve ilerlemesine ilişkili olarak farklı unsurları ifade eder. Level teriminin Türkçe karşılığı Seviye olup, oyuncunun tamamlaması gereken oyunun bireysel bölümünü ifade etmektedir. 

Rank anlamında da kullanılabilen level, tamamlama süresi ve beceri seviyesi gibi faktörlere dayalı bir biçimde de değişkenlik gösterebilir. Oyuncuların motive olabilmesi ve daha iyi bir hissiyat sağlanabilmesi için tasarlanan bir ilerleme sistemi de olan seviyeler, oyuncuların oyun içerisinde ilerledikleri esnada bir zorluk veyahut başarı hissi kazanması için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Oyunlarda en çok birkaç seviye türü kullanılmaktadır ve bunların kendilerine özgü oynanış unsurlarına ve tasarım yapısına sahip olduklarını belirtmek gerekmektedir. Bir oyuncunun engel ve tehlike arasından ilerlemesini gerektiren platform levelleri bulunduğu gibi aynı zamanda oyuncunun ilerlemesi için bir dizi zorluk ve bulmacayı çözmesi gereken bulmaca levelleri de bulunmaktadır. Savaş levellerinde ise oyuncunun savaşlarda sergilediği mücadele gücü ön planda olmaktadır.

Seviyelerin oyun içerisinde nasıl yapılandırılabileceği hususunda birkaç farklı yöntemin bulunduğunu belirtmek gerekmektedir. Bazı yapımlar her seviyenin belirli bir sırayla tamamlanmakta olduğu ve oyunun sonuna ulaşılabilmesi için her seviyenin tamamlanması gerekmekte olan doğrusal seviye tasarımdan faydalanmakta iken bazı oyunlarda ise oyuncunun hangi seviyeleri hangi sırayla tamamlayacakları konusunda özgürlük sağlanır.

Level sisteminin yaygın olduğu video oyunları:

Level sisteminin yaygın olarak yer aldığı video oyunlarından önde gelenlerin ; Assassin’s Creed Valhalla, Portal, Super Mario Bros, God of War, Mega Man 10, Crash Banidcoot, Sonic the Hedtgehog oyunları olduğunu söyleyebiliriz.

Daha hızlı level atlayabilmek için oyunlardaki yönergelerin iyi takip edilmesi. Oyunun sistemine göre performans gösterilmesi önem arz etmektedir. En önemli kural ise doğru odaklanmak ve aynı zamanda sabırlı olmaktır.

Etiketler: , , ,
GTA 5’de Arabanın Üstünü Açma Yöntemi
Assassin’s Creed Shadows Artık Sipariş Verilebiliyor!
Ghost of Tsushima’nın PC’ye Gelmesine Saatler Kaldı!
Meşhur Savaş Oyunu Battlefield 1 Büyük Bir İndirime Girdi!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)