Oyunlarda Başarım Sistemi

Fahri Gün 23 Eyl 2023 Oyun 103  0

İçeriğimizde video oyunlarında başarım sistemine yer vermekte, başarım sistemiyle ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara değinmekteyiz.

Oyun dünyasında başarımlar, oyuncunun oyun içerisinde belirli hedefleri veyahut görevleri tamamlayıp kazandıkları sanal ödüller veya rozetler olup, başarımlar oyuncuların launcher içerisindeki profilinde gözükebilmektedir.

Bazı başarımlar oyun içerisinde hikayede ilerleyip veyahut belirli seviyeleri tamamlayıp açılabilmektedir. Diğerleri ise oyuncuların gizli nesneleri bulmalarına veyahut zorlu düşmanları yenmelerine bağlı olmaktadır. Yani bir başarım oyunun geliştiricisince belirlenmekte olan gizli zorluklarına veyahut saklanmış olan hedeflerin yerine getirilmesiyle de kazanılabilmektedir.

Başarım ödülü olarak oyunculara bazen yeni güçler, silahlar ve çeşitli launcher ögeleri tanımlanabilir. Başarım rozetleri veyahut puanları oyuncunun ilerlemesini veya yeteneklerini diğer oyuncularla karşılaştırabilmek için kullanılabilmektedir.

Başarımlar bazen geliştiriciler için oyuna ek içerik veyahut güncelleme sağlamanın yolu olarak da görülebilir. Başarımların elde edilebilmesi için oyunlarda hilenin aktif hale getirilmemiş olması gerekir çünkü hileler aktif olduğunda sahte bir başarım söz konusu olur.

Günümüzde neredeyse tüm oyunlarda başarım sisteminin bulunduğu bilinmektedir. Başarım sisteminin bulunduğu başlıca oyunlar ise; Borderlands, God of War, Mirror’s Edge, Fable II, Fallout 3, Uncharted 2 : Among Thieves, Sekiro : Shadwos Die Twice, Assassin’s Creed Odyssey, Spider-Man oyunlarıdır ve elbette bunlara pek çok örnek daha dahil edilebilir.

The Elder Scrolls Online: Necrom incelemesi
Oyun Dünyasında Tecrübe Puanı
Final Fantasy 16 İncelemesi
System Shock Yenilenmiş Versiyonu incelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)