Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 09 Eyl 2023 Oyun 56  0

Video oyunlarında kapalı beta ne anlama gelmektedir? Kapalı betanın tanımına değiniyor ve beta sürecine ilişkin bilinmesi gerekenlere yer veriyoruz.

Bir oyunun resmi bir şekilde yayınlanmadan önce sadece belirli oyuncu grubuna erişime açılması anlamına gelen kapalı beta, oyun geliştiricileri için önemli bir süreçtir. Kapalı beta sürecinin “Kapalı” olarak lanse edilmesini nedeni, sadece izin verilen oyuncuların beta sürümüne erişebilmesi, dolayısıyla test aşamasına kısıtlı sayıdaki kullanıcının katılabilmesidir.

Bir oyunun kapalı beta sürecinde, oyunun geliştiricisi veya yayıncısı tarafından davet edilmiş olan oyuncu grubu oyuna erişim sağlar ve oyunu oynamaya başlar. Oyun tam olarak hazır olmadığından pek çok bug v.b. problemin oyun içinde görülmesi mümkündür. Oyuncular oyunu oynadıklarında eksik buldukları yanlar ve geliştirilmesi bakımından neler yapılabileceği hususunda geri bildirimlerde bulunabilirler. Bu sayede geliştirici oyunun tam sürümü çıkmadan önce gerekli olan değişiklikleri sergiler ve böylece daha hazır bir oyun karşımıza çıkarılmış olur. Dolayısıyla kapalı beta olarak yayınlanan bir oyunun tam anlamıyla çıktığı düşünülemez. Bu yüzden oyunun tam sürüm olarak sunulabilmesi için bir ara dönem niteliği taşımaktadır.

Bir kapalı beta sürecinin söz konusu olabilmesi için genelde gizlilik sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir. Söz konusu sözleşme ile oyunun fikri mülkiyetinin korunması ve çeşitli sürprizlerin bozulmasının engellenmesi amaçlanır. Kapalı beta sürecinde yer alan oyuncuların dışarıya bilgi sızdırılmaması için uğraş verilir. Oyuncular henüz tamamlanmayan bir oyun sürümüne eriştiklerinden oyuna dair verileri ve oyun içi görüntüleri dışarıya paylaşmamalıdır. Elbette bu husustaki katılık geliştiricinin tutumuna göre de değişkenlik gösterebilir.

Günümüzde pek çok video oyunu ilk olarak kapalı beta olarak sunulmuştur. Söz konusu oyunlar arasında; Warframe, Overwatch, Sea of Thieves, Path of Exilye, Diablo III, Tom Clancy’’s The Division, Destiny, Valorant gibi yapımlar örnek olarak gösterilebilir.

Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Hileleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)