Oto Aim Teriminin Anlamı ve Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 04 Eyl 2023 Oyun 74  0

Video oyunlarında kullanılan oto aim sisteminin ne olduğuna, aim bot, anti aim gibi terimlere yer vereceğiz. İşte tüm detaylar…

Bir oyuncu için özellikle rekabetçi oyunlarda hedefi tutturmak son derece önemli bir durumdur. Oto aim bu doğrultuda pek çok video oyununda kullanılan, bir oyuncunun rakibine otomatik olarak nişan almasına yardımcı olan bir destek özelliğidir. Söz konusu özelliğin genelde FPS oyunlarında olmasına aşinayız ve oyuncunun hedefine nişan almasına yardımcı olabilmek için kendine özel bir hedefleme sistemini kullandığını söyleyebiliriz.

Açılıp kapatılabilen bir özellik olan oto aimin, genellikle acemiler veya FPS oyunları ile çok fazla arası olmayan kişiler için daha uygun olduğu bilinmektedir. Bazı oyuncular oto aim özelliğinin oyunun dengesini bozduğuna inanmakta iken bazı oyuncular ise faydalı bir özellik olduğunu düşünmekte ve bulunmasını istemektedir.

Oto aim sisteminin görüldüğü başlıca yapımlar; GTA V, Fallout 4, Rainbox Six Siege, Halod 5, Bioshock Infinite gibi popüler oyunlardır. Oto aim özelliği PC versiyonlarında pek görülmez. Genellikle konsol sürümlerinde görülmektedir.

Oto aim terimi ile aim bot ve anti aim terimleri arasında bazı önemli farklılıklar vardır: Anti aim özelliği oyuncu karakterin öngörülemeyen şekillerde hareket edip rakibin hedef alma yeteneğini bozmaya çalıştığı bir özellik olup, anti aim genelde çoklu oyuncu modlarında rakipleri şaşırtabilmek ve doğru nişan almalarını daha zor bir hale getirebilmek için kullanılmaktadır. Çoğu oyuncu tarafından adil olmayan bir özellik olarak da kabul edilmektedir.

 Anti aimin tespit edilmesi zordur ve anti aim kullanıldığı tespit edildiği taktirde kalıcı ban gibi ciddi cezalandırma eylemleri uygulanabilir. Aim bot ise bir oyunu oynamak için gereken becerilerin azaltılmasına neden olmakta olan bir hiledir. Kalıcı olarak banlanmalara ve hatta hukuki işlemlere neden olabilmektedir.

Etiketler: , ,
Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)