Opera VPN Çalışmama Sorunu Çözümü

Fahri Gün 18 Oca 2021 İnternet 161  0

İnternet tarayıcılarından Opera’nın dahili VPN eklentisinin çalışmama sorununun nasıl çözülebileceği konusuna değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…


İnternet tarayıcıları günümüzde hem bilgisayarlar hem telefonlar için internete ulaşım konusunda büyük bir hizmet vermekte olup, bazı internet tarayıcılarında diğer tarayıcılara üstünlük kurabilmek için ekstra özellikler bulunuyor. Popüler internet tarayıcılarından Opera dahili bir VPN eklentisine sahip olup böylece ekstra bir eklentiye gerek olmaksızın VPN hizmeti sağlıyor. Opera VPN genel olarak iyi çalışsada bazen VPN sorunları meydana gelebiliyor. Peki meydana gelen Opera VPN sorunu nasıl giderilir?

Bağlantı kontrolleri


İlk olarak internet bağlantınızı kontrol ediniz. Windows VPN ayarlarınızın açık olduğundan da emin olunuz. Bunu kontrol edebilmek için Windows Ayarlar sayfasını, oradan da Ağ ve İnternet sayfasını açınız. Sol kısımda yer alan menüden VPN ayarları bölümüne giriniz ve her iki VPN izin seçeneğinin de açık olduğuna emin olunuz. Ardından Opera VPN özelliğini kapatıp yeniden aktif hale getiriniz. Eğer bu yöntem işe yaramaz ise cihazınızın sanal konumunu değiştiriniz. Sanal konumu değiştirebilmek için Opera internet tarayıcısını açıp adres çubuğundaki VPN butonuna tıklayarak sanal konum satırını genişletiniz ve farklı bir konum seçimi yapınız.

Eklenti temizliği


Opera eklentilerini kontrol edip diğer eklentileri devre dışı bırakınız ve o şekilde tekrar deneyiniz. Eklenti sayfasına kısa yoldan girebilmek için klavyenizden Ctrl + Shift + E tuş kombinasyonunu kullanınız. Eklentileri devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak Opera tarayıcınızda VPN çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

Önbellek temizliği


Uygulanabilecek bir diğer yöntem de tarayıcı önbelleğini temizlemektir. Tarayıcı önbelleğini temizleyebilmek için ilk olarak Opera tarayıcısını açıp Ctrl + Shift + Del tuş kombinasyonunu kullanın. Zaman aralığını tüm zamanlar olarak seçip Verileri Temizle komutunu verin. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp sorunun devam edip etmediğini test edin.

Yeniden yükleme işlemi


Uygulayabileceğiniz son yöntem de Opera tarayıcınızı silip en baştan yüklemektir. İndirmeyi yaparken Opera resmi internet sitesini kullanın ve en güncel sürümü indirdiğinize emin olun.

Etiketler:
Twitter Blue Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yasal ve Ücretsiz E-Kitap Platformları
Instagram SFS Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Instagram Forstalk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)